Septembri lõpus tuleb Eestisse soome kunstniku ja lavastaja Teemu Mäki dokumentaallavastus „Muutujad” („Transformations”), kus käsitletakse soolist enesemääratlust – mis on sugu ja kes võib seda defineerida?

„Muutujad". Foto: Teemu Mäki & Transforces

„Muutujad". Foto: Teemu Mäki & Transforces

Laval on viis transsoolist inimest, kes jutustavad oma lugusid, anekdoote ja fakte sellest, kuidas nad oma soolist identiteeti on mõtestanud ning milliseid raskusi on nende elus sellega seoses ette tulnud.

„See on tähtis teema, millest inimesed võiksid rohkem teada,” ütleb „Muutujate” lavastaja Teemu Mäki. „Inimesed kipuvad soolist identiteeti ja seksuaalset orientatsiooni pidama millekski enesestmõistetavaks. Ma arvan, et see on suur viga. Hea oleks, kui me mõtleksime selle uuesti läbi, mis on sugu üldiselt.”

Lavastuse peategelaseks on Helsingis tegutsev stand-up koomik Jamie MacDonald. Jamie on Kanada päritoluga transsooline mees, kes avab kõige põhjalikumalt oma soolise identiteedi loo. Peale stand-up’i lähenetakse lavastuses teemale intervjuude, performance’i, tantsu- ja sõnateatri kaudu. Lavale jõudnud lood on tihti korraga nii dramaatilised kui ka koomilise alatooniga.

Etendused toimuvad 25. ja 26. septembril Tallinnas Vabal Laval ning 28. septembril Tartus ERMi teatrisaalis. Pärast kaht viimast etendust arutletakse vestlusringis transsoolisuse teemadel. Loe lisa Vaba Lava kodulehelt.