Lugemiku kirjastus alustas eile Kickstarteri ühisrahastusplatvormi kaudu toetuskampaaniat, et katta sügisel ilmuva raamatu, Paul Paperi „Too Good To Be Photographed” trükikulud. Raamatut loodetakse esitleda käesoleva aasta septembris maailma suurimal kunstiraamatute messil NY Art Book Fair 2017.

Raamatu koostaja Paul Paper männioksa taga Nida kunstiresidentuuris Leedus. Kaader projekti tutvustavast videost

Raamatu koostaja Paul Paper männioksa taga Nida kunstiresidentuuris Leedus. Kaader projekti tutvustavast videost

Raamatu koostaja on Leedu päritolu kunstnik ja teoreetik Paul Paper, kes hetkel omandab doktorikraadi Middlesexi ülikoolis Londonis. Raamat uurib olukordi, kus fotograafia kui meedium ühel või teisel moel ebaõnnestub. Projekt tutvustab fotograafia B-pooli, vigu, ebaedu, lüüasaamisi – momente, mil meie nägemise kultuuriline taastootja meie ootusi alt veab. Trükises, mis põhineb Pauli vestlustel enam kui 60 kunstnikuga, on reprodutseeritud üle 150 (foto)teose kokku 46 kunstnikult 16 erinevast riigist.

Kunstnike teoseid saadavad raamatus nende endi kirjutistele lisaks neli esseed, mille autorid on Pennsylvania Ülikooli kunstiajaloo doktorant Roksana Filipowska, teoreetik ja Londoni Ülikooli kolledži õppejõud Rye Dag Holmboe, kunstnik ja Chicago Kunstiakadeemia õppejõud Jaclyn Wright ning Paul Paper ise. Raamatu kujundab Indrek Sirkel ning see trükitakse Tallinna Raamatutrükikojas.

Paul Paper on valinud raamatusse ka kaks eesti kunstnikku – raamatus näitavad oma seni avaldamata teoseid Kristina Õllek ja Paul Kuimet. Kristina ühte teost on võimalik omandada ka auhinnana Kickstarteri platvormis.

Lisaks Kristina Õllekule töötas Lugemik koos kolme kunstnikuga – Katja Mater (Holland), Aso Mohammadi (Iraan/Šveits), Johan Rosenmunthe (Taani) – et produtseerida Kickstarteri kampaania jaoks neli tiražeeritud kunstiteost. Kõikidele teostele valmistab mööblidisainer Kaisa Sööt ainulaadse raami oma hetke meelismaterjalist – nõukogudeaegsete sektsioonkappide puittahvlitest.

Raamatu maailma esmaesitlus toimub NY Art Book Fair 2017 raames 21.–24. septembril. Esitlusel toimub ümarlaud, kus vestlevad Paul Paper, Jaclyn Wright ning mitmed raamatus osalevad USAs resideeruvad kunstnikud.

Sellele järgneval nädalavahetusel, 30. septembril, toimub raamatu esitlus Tallinna Fotokuu raames Eestis, kus vestlusringis osalevad lisaks Paul Paperile ka Rye Dag Holmboe ning kunstnikud Hanna Putz, Paul Kuimet ja Kristina Õllek.

Anna projektile hoogu siin.