Olete mõelnud, mis saab raamatutest, mida enam ei vajata? Nad on ju põhimõtteliselt nagu inimesed — neil on füüsiline keha ja nad on sõnu täis. Ning nad saavad vanaks.

Vaade Fahrenheiti. Foto: erakogu

Vaade Fahrenheiti. Foto: erakogu

Vanad raamatud saadetakse teadupärast… kuhu? Taaskasutusse. Vastupidiselt inimlikele suurkujudele, kellest säilivad pigem sõnad (või noodid, valemid, värvilaigud riigipiirid kaartidel) ning vaid mõnest üksikust ärakuivatatud kest, on raamatutega pahatihti teine lugu — sõnad on unustatud, kuid kehad… need säilivad. Kogunevad, kuhjuvad, katavad seinu ja kattuvad tolmuga. Gutenbergi galaktika on paisunud, paisunud ja jõudnud oma suurimate võimalike piirideni. Raamatud hakkavad serva pealt alla pudenema sedamööda, kuidas nende alt riiuleid ära tõmmatakse. Üleliigsed raamatud jahvatatakse pudiks ning nendest saavad need restikesed, mille peale bensiinijaamas pistetakse kohvitops ja kabanoss.

Trüki- ja Paberimuuseumi raamatupoodi on leidnud tee Lenin ja lapsed, Cartland koos karburaatoriga ning kõik pruunid, punased ja mustad ENE-d. Sajanditagune saksa romaan oma pudenevas nahkköites jagab riiulit mootorsae Družka kasutusjuhendiga… Jah, see ongi absurd, eklektika ja oikumeeni äär.

Astu läbi, mõtiskle kaduvikule, loe kohapeal või võta kaasa, vii ja too, hävita ja loo, armasta ja vihka, komsii komsaa! Oleme avatud terve veebruarikuu. Mis pärast saab, sõltub teist.

Kasutatud raamatute pood Fahrenheit on avatud veebruaris K–P kell 12–18, sissepääs kohvikust Aparaat (Kastani 42, Tartu).

Leia Fahrenheit Facebookist.