Homme, 7. aprillil avatakse Vaal galeriis näitus „Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!”, mis pakub vastuseid küsimustele, mida naised tahavad ja mida nad ei taha.

Foto: press

Foto: press

„Mida naised tahavad?” on aegumatu küsimus, mille vastust ei tea keegi. Naine on sama üldine termin nagu eestlane – nii ei oskagi naisena midagi väga tahta. See teadmatus on kultuuri sisse kirjutatud nagu iga teinegi laialt levinud arusaam ja nii arvatakse pahatihti, et naised ei tea ega peagi teadma, mida nad tahavad.

Naise kuvandit ja konteksti ehk ootusi, piiranguid ja eeskujusid naistele loob suuresti meedia. Naistest räägitakse kui ilusatest, ebakindlatest ja usinatest inimestest viisil, mis teeb kõik need omadused ühtlasi ootusteks, millele naine peaks vastama, et olla üks õige naine. Mõnikord mõjuvad naistele suunatud ajakirjanduse elustiilijuhendid morbiidsete muinasjuttudena, kus räägitakse küll palju suhteprobleemidest, aga mitte struktuursest vägivallast, mille vastu üheskoos võidelda või lahendust otsida.

Miks ei võiks just naisteajakirjad olla täis julgustavaid, kultuuri kriitiliselt mõtestavaid ja elujaatavad nõuandeid, kuidas tulla toime ühiskondlike probleemidega või kuidas mõista poliitilist olukorda oma koduseinte vahel naise perspektiivist? Miks mitte rääkida rohkem lugusid naiste maailmapildist väljaspool peremajandust? Kus on praegu koht, kus rääkida suurtest käivitavatest tunnetest nagu hirm, iha, pettumus või äratundmisrõõm?
Näitus „Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!” võtab need teemad ette, ent ammendavat vastust küsimusele, mida naised tahavad, ei kavatse näitus ikkagi anda!

Oma töödega astuvad üles Alissa Šnaider & Kaja Kann, Mari-Liis Lill, Brit Pavelson, Edith Karlson, Liina Pääsuke, Eva Mustonen, Helena Keskküla, Elis Saareväli, Katja Adrikova, Triinu-Liis Rahe, Anna-Stina Treumund ja Sander Tuvikene ning oodata võib huumorit, kirge, frustratsiooni, elevust ja erinevaid vaatenurki naiste igapäevale.

Näitus jääb avatuks 7. maini.

Lisainfot avamise ja kontseptsiooni kohta leiad siit.