Kuressaare Kultuurikeskuses on avatud Isand Pea ehk Jaan Kumpase fraktaalkunsti näitus „Puhas matemaatiline ilu”, mis on esimene omalaadse tehnika näitus Eestis.

Isand Pea fraktaalkunst. Repro: arthappyeffect.weebly.com

Isand Pea fraktaalkunst. Repro: arthappyeffect.weebly.com

Näitusel eksponeeritakse fraktaalseid visuaale, mis on loodud matemaatiliste valemitega, ent ilma pilditöötlusprogrammideta. Lihtsa teheterea kaudu on loodud kõrgdimensionaalse matemaatilise objekti tõlgendus 2-mõõtmelisel pinnal.

Kuna puhastes matemaatilistes maailmades a priori mingeid värve pole, on kunstnik omistanud igale pildipunktile värvi vastavalt sellele, kuidas sellest punktist alustatud iteratsioonide jada komplekstasandil käituma hakkab.

„Mõnede piltide puhul olen kasutanud kolme erinevat käitumismustrite tõlgendust sama fraktaalstruktuuri peal. Iga tõlgendus, ehk siis antud juhul konkreetne matemaatiline algoritm, on vastavusse seatud ühega kolmest põhivärvusest – punane, roheline ja sinine. Kui nüüd selliselt arvutatud pilti valgustada ajas muutuvate puhaste põhivärvustega, siis lisandub vaataja jaoks lisadimensioon aja näol – pilt hakkab elama. Efekt on seda suurem, mida puhtamad on värvid ning mida vähem paistab sekka tavalist valget valgust,” on öelnud varalahkunud kunstnik oma tööde kohta.

Näitus „Puhas matemaatiline ilu” jääb Kuressaare Kultuurikeskuses (Tallinna 6, Saaremaa) avatuks 29. aprillini.

Isand Pea kodulehe leiad siit ning ürituse Facebookis siit.