Need, kel tavaks aeg-ajalt Berliinis muusikareididel käia, peaksid juba tuttavad olema kohaliku eestlase Gerd Tammisti poolt veetava Bikini Waxx Recordsiga – veel mõni aeg tagasi ühes Kreuzbergi linnaosa kuuenda korruse korteris tegutsenud plaadipoega, mille külastamiseks tuli eelnevalt omanikuga kohtumine kokku leppida.

Foto: Karl Erik Leik

Foto: Karl Erik Leik

See aeg on nüüd ümber, sest eelmisel nädalal õnnistati samas linnaosas asuval aadressil Manteuffelstraße 48 ametlikult sisse Bikini Waxx Recordsi uued ruumid, mis avatud nüüdsest esmaspäevast laupäevani.

Ettevõtte sünd ulatub umbes kahe aasta taha, kui Tammist Berliinis õppimas oli. „Võtsin ühe kohaliku distribuutoriga ühendust, määrisin pisut pabereid, võtsin sõbralt laenu ja hakkasin Discogsis plaate müüma. Lõin tuppa poenurga koos kuulamisboksiga ja inimesed said eelnevalt kokkulepitud ajal külla tulla. Tollel hetkel puudus absoluutselt igasugune arusaam, kuidas plaadipood toimima peaks, kuid teatava naiivsuse ja hulljulguse abil hakkas pall veerema,” kommenteerib Tammist, kuidas nüüdseks „suureks kasvanud” poele esimene nurgakivi sai pandud.

Bikini Waxxi plaadikastidest võib enamasti leida house’i, techno’t, electro’t, disco‘t, funk’i, soul’i, džässi ja maailmamuusikat ning lähinädalatel on Taanist saabumas veel põnevat psühhedeelset teemat. Kui enne oldi keskendunud peamiselt uue muusika müümisele, siis nüüd on kokku aetud ka täiesti arvestatav second hand valik.

Hetk Bikini Waxx Recordsi avamisürituselt. Foto: Karl Erik Leik

Hetk Bikini Waxx Recordsi avamisürituselt. Foto: Karl Erik Leik

Plaadid ei ole muidugi ainus põhjus, miks enda sammud Manteuffelstraßele seada, sest Tammisti sõnul hakkavad poes edaspidi aset leidma ka erinevad üritused. „Selleks on olemas ideaalsed tingimused ning hea pehme ja kodune vibe. Tänase seisuga teame, et plaadifirmade Acting Press ja Nous tüübid plaanivad meie juures üritusi teha ning lisaks ka Oscillatori leibeli all tegutsev itaallaste disco-punt,” valgustab Tammist, mis nende katuse all tulevikus juhtuma hakkab.

Kuna Berliin on plaadipoodide osas üsnagi küllastunud, tekib küsimus, kas Tammist konkurentsile alla ei karda jääda? „Daniel Bell (Detroiti minimal techno pioneer – M.M.) leidis meid mõned päevad tagasi kenasti üles ja kõik ülejäänud on juba boonus (naerab). Aga kui nüüd tõsiselt rääkida, siis jah, Berliinis on poode jalaga segada ja tekib juurde. Meist ca 100 meetrit eemal avas läinud nädalal uksed värske pood. Hardwax ja The Record Loft, mida üle maailma usinalt kummardatakse, pesitsevad paari minuti kaugusel, mis ei tähenda sugugi seda, et Berliin värsket verd ei vajaks. Kaardile jõudmine ja reputatsiooni kasvatamine nõuab pühendumist ja võtab aega. Üleöö ei juhtu midagi, eriti kui oled mees metsast. Me järgime põikpäiselt oma filosoofiat, sammume totaalselt teises tempos ja eristume klassikalisest plaadipoest väga selgelt. Seda on märgatud ja loodetavasti märgatakse veel,” selgitab ta.

Foto: Karl Erik Leik

Foto: Karl Erik Leik

Samuti toob Tammist välja sealse eestlaste kogukonna toetava panuse: „Kohalikud eestlased on tegijad. Vahel joome veini, mängime „Hunti” ja paneme asju paika. Ikka toetatakse. Toetatakse ka mujalt. Ilma selleta oleks keeruline.”

Vaata lisaks Bikini Waxxi kodulehelt.