Laupäeval, 14. detsembril Tartus toimuva breigi- ja hiphoptantsuvõistluse Battle of EST puhul külastab Eestit breigi esiisa Santiago „JoJo” Torres. Temaga koos saabub Eestisse ka Suurbritannia räppar Zuby, kes annab kokku koguni kolm live- etteastet.

Santiago JoJo Torres (1992)

Santiago JoJo Torres (1992)

Santiago Torres on legendaarne esimese generatsiooni breikar – üks päris esimeste seast, kes leiutas meile tänapäeval tuntud breigi elemendid windmill ehk veski ja headspin ehk pea peal pöörlemine. „Paljud esimesed originaalsed trikid pärinevad temalt ja tema trupilt ja leiavad tänapäeval laialdast rakendust üle maailma. Paljud isegi ei tea, kust need võtted pärit on ja mis on nende loomislugu – sellelt mehelt ongi!” rääkis BOE peakorraldaja Oliver Soomets.

Jojo on esimese ja ajaloolises mõttes legendaarse breiktantsutrupi Rock Steady Crew asutajaliige, tänu millele tuli esile terve hiphopkultuuri tantsuline pool ehk tekkis breiktants ja mõiste break. Tänu RockSteady Crew’le ja nende esimesele generatsioonile koos Zulu Nationiga tuli breik esile meedias ja jõudis ka Euroopasse. JoJo on osalenud maailma esimestel suurimatel breigivõistlustel ja aidanud neid käivitada, inspireerides paljusid uuema generatsiooni breikareid. JoJo koos RockSteady Crew’ga on osalenud filmides „Beat Street”, „The Freshest Kids” ja „WildStyle”. JoJo on ülemaailmse hiphopiorganisatsiooni Zulu Nation üks põhiliikmeid ja kannab auväärt tiitlit „ZuluKing”. JoJo on loonud ka ülemaailmse hiphopiperekonna OriginalSkillz, kuhu kuulub liikmeid 52 riigist. Telekanal VH1 on teda tunnustanud Hip Hop Honors legendina, mille on pälvinud kõik, kes on pioneeridena panustanud ülemaailmsesse hiphopkultuuri.

JoJol on olnud osa mitmes kuulsas hiphopivideos, näiteks Afrika Bambaataa & Soul Sonic Force’i kuulsas loos „Planet Rock”:

Zuby on 27-aastane hiphoppar, kelle tähelend võttis tuurid üles aastal 2006, mil ta andis välja oma esimese albumi. Tänavu ilmus tal EP pealkirjaga „Zubstep”, kokku on tal ilmunud kolm plaati ja kaks lühimängivat. Zuby teeb live-etteaste BOE afterparty’l, kuhu ta saabus esinema omal eestvõttel ja huvist elada kaasa võistlustele ning saada koos oma sõbra JoJoga osa festivalimelust.

Kokku osaleb BOE-l 300 tantsijat enam kui 20st riigist. Võistlustele eelnevad workshop’id 13. novembril Tallinnas DanceActi tantsustuudios. Lisaks meeskondlikule tantsulahingule astuvad BOE-l üles mitmed värvikad võistlejad ka teistes kategooriates: võistluse kavas on ka popping, hiphop-kategooriad ning b-boy’de üks ühe vastu võistlus, millest võtab osa kutsutud meeskondade valitud paremik.