Möödunud neljapäeval tähistati Sõltumatu Tantsu Lava ehk endise Sõltumatu Tantsu Ühenduse 10-aastaseks saamist sünnipäevaprogrammiga DekaTants. Pidustustel toimus palju: lavale toodi esmakordselt Postinstrumentumi etendus „Püha müra tihenemine”, näha sai Taavet Janseni, Liis Varese ja Andreas W fotomanipulatsioonide näitust „10 kummardust gravitatsioonile” ning esitleti STL-i välja antud raamatut „Eesti tantsukunst: nüüd ja →?”.

Liis Varese performance. Foto: Janis Kokk

Liis Varese performance. Foto: Janis Kokk

Postinstrumentum oli juubelisündmuse puhul STL-i Telliskivi loomelinnaku lavale üles seadnud hulga helimasinaid, mis koosnesid hiiglasuurtest ja veidi väiksematest metallratastest, nööridega ühendatud plekkplaatidest, tangu täis tünnist ning elektroonilistest helipultidest.

See, mis lavalt paistis, nägi välja nagu 19. sajandi rongitehas. Postinstrumentalistid sammusid oma kolmeosalistes ülikondades ükshaaval selle juurde ning kallasid välja konjaki, enne kui „Püha müra tihenemisega” pihta hakati. Etendusel loodi heli, kasutades ära loodusjõude nagu gravitatsioon ja tsentrifugaaljõud, kui tünnist välja nirisevad tanguterad plekkplaadil krabisesid või ventilaator kunstniku näo ees ringe tegi.

Näitusel „10 kummardust gravitatsioonile” on fotole jäädvustatud kukkumise anatoomia ning seejärel fotot niimoodi töödeldud, et kukkuja hakkab x-teljel venima või y-teljel vajuma, alludes nii maa külgetõmbejõu paratamatusele. Näitust on STL-i fuajees võimalik vaadata 20. juunini 2016.

Evelyn Raudsepa koostatud tekstikogumik „Eesti tantsukunst: nüüd ja →?” keskendub nostalgias tagasivaatamise asemel eesti tantsu- ja etenduskunsti olevikule, fantaseerides tuleviku ainetel. Kirjutajate seas on põhiliselt tantsijad ja koreograafid, kes just praegu Eesti tantsukunsti loovad. Raamatuesitlusel tegi performance’i Liis Vares, kelle peeglikildudest kostüümis ilmumine esitluse sujuvalt peoks muutis ning õhtu suubus tantsu.

DekaTantsu etenduse, näituse ja raamatu kohta saab lähemalt lugeda siit ning raamatu „Eesti tantsukunst: nüüd ja →?” ilmumisega seoses on avatud platvorm, kus on võimalik oma mõtteid sekka öelda.

Etendus „Püha müra tihenemine” etendub veel 25. ja 26. novembril.

Fotod: Janis Kokk.