Suvel möödub 100 aastat Nelson Mandela sünnist. Dokfoto Keskuses avatakse sel puhul 5. juulil Lõuna-Aafrikas elanud ja töötanud Juhan Kuusi fotonäitus „Mälu kui relv”, mille on kureerinud Kristel Laur ja Toomas Järvet.

Juhan Kuus. Nelson Mandela oma valimiskampaania ajal Lõuna-Aafrikas. 1994. Sipa press, Juhan Kuusi fond

Juhan Kuus. Nelson Mandela oma valimiskampaania ajal Lõuna-Aafrikas. 1994. Sipa press, Juhan Kuusi fond

Juhan Kuus on Lõuna-Aafrikas elanud ning töötanud, rahvusvaheliselt tunnustatud dokumentaal- ja pressifotograaf, sh World Press Photo kahekordne auhinnavõitja, kel on Eesti juured. Kuusi arhiivis, mis kogutud 45 aasta jooksul, on silmapaistvaid jäädvustusi nii Nelson Mandelast kui ka Lõuna-Aafrika ajaloost.

Käesoleva näitusega lõpetab Dokfoto Keskus esimese aasta näituseprogrammi, esitades keskuse galeriis esimest korda Kuusi loomingut suuremas mahus. Näitusele väljapandud tööd on valik autori põhikollektsioonist, mis aitab läbi ühe fotograafi pilgu vaadata tagasi Lõuna-Aafrika ajalukku, aga ka nüüdisaega.

Lisaks näitusel väljas olevatele fotodele on Lõuna-Aafrika ajaloost ning tänapäevast pikema saateteksti kirjutanud kultuuri- ja teadusajaloolane Aro Velmet. Fotosid saadavad Juhan Kuusi enda alltekstid ja kommentaarid. Näitusesaalis on võimalik näha ka autorit tuvustavat lühifilmi.

Avamine toimub 5. juulil kell 17 Dokfoto Keskuses Telliskivi Loomelinnakus ning jääb avatuks kuni 25. augustini.

Loe lisa siit.