Tartmusis on avatud näitus „Ebamugavad küsimused”, mis võtab luubi alla Venemaa kaasaegse kunsti. Seitset kunstnikku ja üht kunstnike rühmitust ühendavad nende loomingus käsitletavad ühiskonnakriitilised teemad, mis ei ole Venemaal ametlikult keelatud, kuid on ühiskonnas tabud või tekitavad paljudes inimestes ebamugavust.

Artjom Loskutovi performance-teos „Monstratsioon” (2015). Foto Viktor Dmitrijev

Artjom Loskutovi performance-teos „Monstratsioon” (2015). Foto Viktor Dmitrijev

Venekeelses infokeskkonnas jääb vastuoluliste teemade kajastus tihti ühekülgseks. Selles kontekstis pakuvad kunstnikud alternatiivset lähenemist ja pööravad tähelepanu aktuaalsetele küsimustele, mis puudutavad paljusid.

„Paljud kunstnikud Venemaal peavad arvestama, et kunstiteoste eksponeerimine võib kaasa tuua vahistamise, tihti toobki. Eurooplaste, sealhulgas eesti kunstnike jaoks, tundub mõeldamatu, et selline probleem võib olla loomeprotsessi lahutamatu osa,“ sõnab näituse kuraator Julia Polujanenkova.

Näitusel osalev kunstnik Artjom Loskutov organiseerib alates 2004. aastast apoliitilist rongkäiku „Monstratsioon“, kus inimesed väljendavad ennast absurdsete plakatite ja loosungitega. Kunstnike positsiooni paradoksaalsust ilmestab hästi tõsiasi, et Loskutov sai oma töö eest riikliku kunstipreemia „Innovatsioon“, kuid teda on sama aktsiooni korraldamise eest ka mitu korda vahistatud.

Kiiresti areneva rahvusvahelise karjääriga Aslan Gaisumov käsitleb oma videos „Volga“ põgenemise teemat, rääkides reaalse loo sellest, kuidas ta jättis koos perega maha oma kodumaa Tšetšeenia. Katrin Nenaševa performance’id ja aktsioonid räägivad karistussüsteemist, vanglatest ja militariseerimisest – teemadest, mille üle arutlemine hirmutab Venemaal paljusid.

Näituse jooksul ilmub eesti-, inglise- ja venekeelne trükis, mis sisaldab näituse kontseptsiooni ja eksponeeritud teoseid seletavaid ja kommenteerivaid tekste. Trükise on koostanud Julia Polujanenkova ja kujundanud Tnxalatte.

Näitusega kaasneb publiku- ning haridusprogramm. Aprillis toimub kunstniku Katrin Nenaševa projekti esitamine ja avalik diskussioon, Muuseumiööl tutvustab oma tegevust ja loomingut kunstnik Artjom Loskutov.

Näitus jääb avatuks 28. maini 2017. Vaata lisa Tartmusi kodulehelt.

Pilt rubriigilehel: Rühmitus ZIP. Nuputamisülesanne, lihtne töövihik. 2015. Paber, digitrükk