Eelmisel aastal võidu saavutanud Eesti osaleb juba kolmandat korda Londoni moenädala raames toimuval näitusel.

Disain: Jonurm. Foto: Alan Proosa

Disain: Jonurm. Foto: Alan Proosa

Eesti Disainikeskus ja Eesti Saatkond Londonis avavad 13. veebruaril Londoni moenädala raames väljapaneku „Fashion Now: Estonia”, kus oma moe-ja aksessuaarikollektsioone esitlevad Marit Ilison, Kärt Põldmann, Jonurm ja Sille Sikmann.

Marit Ilisoni nõukogudeaegsetest villastest tekkidest mantlid mõtestavad kaamoslikku unenälga pakkudes oma eriskummalise esteetikaga korraga nii nostalgilisi kui eksootilisi noote. Jonurme stiil on kaasaegselt väljapeetud ja dekonstruktiivne ‒ mattide mustade kangaste kihtidest moodustavad inimkehal terved maastikud. Kärt Põldmanni kingadisain toob tänasesse aristokraatlike kuldaegade sära ja teeb igast kandjast kuningapoja (või -tütre). Sille Sikmann on tuntust kogunud meestejalatsitega, milles dändilik edevus on saanud igapäevaselt cool’i ja maskuliinse puudutuse.

Eesti moedisaini vastu on Londoni poolt huvi väga suur ning ootused seoses eelmise aasta ülekaaluka võiduga kõrged. Läinud aasta lõpus külastas Eestit ka moeguru Anna Orsini Briti Moenõukogust, kes kohtus siin kõikide väljapanekul osalevate disaineritega, tutvus nende uute kollektsioonidega ning andis nõu. Eesti moedisaini hetkeseisu kohta jagus üle 25 aastase moeäri kogemusega naisel kuhjaga kiidusõnu. „Eesti disaineritel on ainulaadne oskus materjalidega ümber käia ning siduda vanu käsitöölikke tehnikaid kaasaegse lähenemisega,” kommenteeris Orsini, lisades: „Väga tahaksin disainereid ka kiita oma kollektsiooni eksponeerimise ja just fotode kõrge taseme poolest,” lisas ta.

Koos nelja noore disaineriga on Somerset House’i vahetus läheduses paiknevas galeriis eksponeeritud ka osa Tanel Veenre kureeritud Eesti moedisaini näitusest „KAAMOS”. Näitusele on kuraator valinud parimad näited 20 eesti moedisaineri loomingust. Tegu on unikaalsete ja spetsiaalselt näituse tarvis sündinud komplektidega, kus saavad nähtavaks tundlikult kalibreeritud pooltoonid ja muinasjutulised mõttemängud. Väljapanekus on palju sügavat musta, kuid sekka ka taaskasutatud langevarje ja veripunaseid klaashelmeid.

Näitusel „KAAMOS” osalevad: Karolin Kuusik, Vera Lustina & Dmitri Knut, Marta Moorats, Britt Samoson, Riina Põldroos, Liisi Eesmaa, Ketlin Bachmann, Aldo Järvsoo, Laivi, Vilve Unt, Kai Saar, Anu Lensment, Triinu Pungits, Joanna Kivihall, Xenia Joost, Liina-Mai Püüa, Kristel Kuslapuu, Tiina Talumees, Lilli Jahilo ja Eve Hanson (Ivo Nikkolole).

Eesti disainereid koondav näitus toimub Briti Moenõukogu ja Briti Nõukogu ühisprojekti International Fashion Showcase raames. Väljapaistvaid disainereid esitlevaid riike valiti sel aastal projekti osalema 30.

Eesti näitus „Fashion Now: Estonia” on avatud 13.‒23. veebruaril tööpäevadel 11.00‒18.00, laupäeval-pühapäeval kell 12.00‒17.00.

Vaata moenädala väljapanekute ja sündmuste kohta lähemalt siit.