Möödunud laupäeval, 16. mail sõlmiti Cannes’i filmifestivalil Eesti, Läti ja Leedu filmiinstituutide vaheline vastastikuse koostöö leping. Lepingu allkirjastasid Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp, Läti Rahvusliku Filmikeskuse juhataja Dita Rietuma ja Leedu Filmikeskuse juhataja Rolandas Kvietkauskas.

Rolandas Kvietkauskas, Dita Rietuma ja Edith Sepp. Foto: Erlend Štaub

Rolandas Kvietkauskas, Dita Rietuma ja Edith Sepp. Foto: Erlend Štaub

Naaberriikide vahel on kaastootmine küll juba üsna levinud, kuid sõlmitud lepe lihtsustab koostööd veelgi. Balti riikidel on Põhjamaade eeskujul plaanis luua ka ühine filmi- ja teletööstust toetav kaastootmisfond.

Leedu Filmikeskuse juht Rolandas Kvietkauskas kommenteeris koostööd: „Sel aastal on Leedu Filmikeskus toetanud kümmet Balti riikide vahelist kaastootmisprojekti. Toetatud on viit Eesti-Leedu kaastootmisprojeki kogusummas 234 000 eurot ja nelja Läti-Leedu vahelist projekti 314 000 euroga. Esimene kolme maa ühine kaastootmisfilm „Seneca päev” sai lisaks toetust ka Euroopa nõukogu kaastootmisfondist Eurimages.”

Filmiinstituudid plaanivad korraldada koos üritusi, tõstatada ühiseid filmivaldkondlikke teemasid ning arutleda Euroopa audiovisuaalmaastikul aktuaalsete probleemide üle. Samuti plaanitakse jätkata Balti riikide filmide vastastikust tutvustamist.

„Kaastootmine Balti riikide vahel on olnud siiani hea, aga kolme instituudi juhid otsustasid, et kiiresti muutuvas maailmas on vaja koostööd veelgi parendada. Koostöölepe võimaldab meil koos rohkem filme toota ning neid vastastiku publikuni viia. Balkani riigid ja Põhjamaad on üles ehitanud tugeva omavahelise koostöösideme, nüüd on Balti riikidel aeg neist eeskuju võtta,” sõnas Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.