Eesti esinemine Helsingi raamatumessil on saanud juba enesestmõistetavaks. Uudis ja edasiminek on aga see, et käesolevast aastast on Eestil Helsingi raamatumessil oma messiboks.

Luuleraamat „8+8”

Luuleraamat „8+8”

„Seal on messikülalistele vaadata ja lehitseda Eestis ilmunud uuemaid, eri žanrites trükiseid ning neid saab ka osta. Meie väljapanekut haldab Eesti Kirjastuste Liidu tegevjuht Kaidi Urmet, boksi number on 7g69,” ütles Helsingi raamatumessi Eesti programmi koordinaator Piret Saluri.

Soomes on tänavu ilmunud mitmeid Eesti kirjanduse tõlkeid. Messil esitletakse: Indrek Hargla „Apteeker Melchior ja timuka tütar” (Moreeni), Andrei Hvostovi „Sillamäe passioon” (Moreeni), Mihkel Raua „Musta pori näkku” (Like), Jaak Jõerüüdi „Muutlik” (Basam Books), Tiit Aleksejevi „Palveränd” (Sammakko).

Kirjastuselt NyNorden ilmus mõni aeg tagasi laiemat huvi äratanud luuleraamat „8+8”. Kaheksa soome ja kaheksa eesti luuletajat on tõlkinud vastastikku üksteise loomingut ning koondanud need ühiseks koguks. Helsingi raamatumessil 2013 esitavad ja esitlevad nad tehtut luulekavas „Need ja teised luuletused”.

Eesti on messile pakkunud ka kaks teemaseminari. Tänavu on seminaride eesmärk olla täiendus ja tugi meie soome keeles ilmunud raamatutele. Seminaridel kõneldu arendab kirjaniku öeldut edasi ja kutsub publikut kaasa mõtlema. Seminaril „Kas kirjanik valetab?” arutletakse, kuivõrd peaks kirjanik järgima ajaloolist tõde ja kas ta võib endale ka vabadusi lubada. Esinevad Indrek Hargla, Sofi Oksanen, Jan Kaus ja Seppo Zetterberg. Vestlust juhib Maimu Berg. Seminar „Kui väike on vähemus?” aga vaeb, missugune on Soome ja Eesti vähemuste olukord, mida nende heaks tegema peaks, mis saab tulevikus. Kõnelevad Andrei Hvostov, Jörn Donner, Marju Lauristin, Saska Saarikoski. Vestlust juhib Kaarel Tarand.

Eesti esinemist Helsingi raamatumessil kureerivad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kirjastuste Liit ja Eesti Kirjanduse Teabekeskus. Programmi koordinaator on Piret Saluri.

Tänavuse Helsingi raamatumessi teema-maaks on Saksamaa.

Helsingi raamatumess 2013 toimub 24.-27. oktoobrini 2013 Helsingi Messikeskuses.