Plaadifirmad Muscut ja MIDA on ühendanud jõud heategevusliku kogumiku kujul, millelt kõlab vastu heliline odüsseia.

★★★★☆

2023. aasta alternatiivse chill-muusika tipphetked võiks võtta kokku järgmiste nopetega: Outkasti André 3000 tegi instrumentaalse new age’i albumi, Misha Panfilov ja Legowelt avaldasid ka mullu rohkem kui ühe plaadi, lätlannal Sign Libral ilmus paariaastase pausi järel uus helind ning kohalikele melomaanidele tuttavad plaadifirmad Muscut ja MIDA ühendasid jõud kõnealuse heategevusliku kogumiku kujul.

Katsetuslike elektroakustiliste harjutustega loob Kavkazka Sound sissejuhatavalt siinsele helilisele odüsseiale vundamendi, millest võib aimata, mis ootab ees. Improvisatsiooniline veidrate saundide abstraktne kollaaž, millest kajavad läbi kandlekeelte katkumised, elektrioreli toonid, kajaefektid – tundub nagu ühe mahajäetud kummitusmaja heliriba. Radiant Futur pakub helgemat õrnvõbelemist, mis võiks olla vabalt mõnel Belgia šokolaadiga kaasatuleval lõõgastava muusika CD-kogumikul.

Maailma kõige ägedama surfirokipundi Chillera kitarristi Polina Matskevõtši sooloprojekt Mlin Patz keskendub eksperimentaalse dub’i, loodushelide välisalvestuste ja uneleva bluuskitarri omavahelistele põimingutele, mis mõjub melanhoolselt. Iury Lechi ja Ihor Okunievi kompositsioonid on oma tumeda kaootilisusega veelgi raskemeelsemad. Vastukaaluks esitavad portugali trio Niagara, Rotrum, Luurel Varas ja Maarja Nuut tantsulisemaid afääre. Katkendlikud rütmid maandavad kuulaja keerlevate ja pärlendavalt tripikate kõlamaastike keskele.

Kõik need nimed on võtnud endale eesmärgiks kombata ambient-helikunsti piirialadel, kus sellised stiilid nagu hauntoloogia, hüpnagoogia, chillwave, illbient ja musique concrète sulanduvad uutesse äärmustesse. Aga Terry Long Hermy nasaalse häälega outro on kummaline valik. Parema meelega oleks kuulanud minuti jagu vulisevat oja või lindude siutsumist.