Möödunud laupäeval esietendus Theatrumis Mirko Rajase lavastus „Tunneteturg”, milles mängivad Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli 16. lennu õpilased. Lavastuses on omavahel põimitud draamateatri ja nukuteatri žanr.

Kaader lavastuse proovist. Foto: Kulla Laas

Kaader lavastuse proovist. Foto: Kulla Laas

16. lend on esimene Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklass, kes on kolme aasta jooksul kokku puutunud nukuteatri kui teatrivormiga. Õppe suunitlus on olnud tutvustada teatrikooli õpilastele nukuteatri kui teatrivormi põhialuseid nii praktilises kui teoreetilises vormis. Kuna nukuteater ja klassikaline draamateater on omavahel tugevalt seotud ning üks ei välista teist, ei ole konkreetne õpe suunatud ainult visuaalsele väljendusvormile. Kolme aasta jooksul on nukuteatri tundides läbitud mitmeid teemasid: tegevuslikud etüüdid näitlejana, tegevuslikud etüüdid nukkudega, tekst ja näitleja, tekst ja nukk, mäng näitleja ning nuku vahel, karakteri loomine näitlejana ning nukuga.

„Tunneteturg” on lavastus, kus ei ole toodud turule tundeid, et neid müüa – tegemist on vahetuskaubaga näitlejate, publiku ja tegelaskujude vahel. Elus tekib alati hetki, kus meie hinges valitseb seisund, mida Alliksaar poeetiliselt kutsub „tunneteturuks”; et vabaneda turule omasest kaosest, tuleb luua kord. Üks võimalus luua uus maailm, milles domineerib püüdlus harmooniale, on seda teha läbi mängu.

„VHK teatrikooli vilistlasena oli mul väga huvitav teha koostööd praeguste õpilastega. On väga oluline, et noortel inimestel avaneks võimalus ennast väljendada – teha kuuldavaks oma mõtted ja püüda ümbritsevat mõtestada kunsti kaudu,” kommenteeris lavastaja Mirko Rajas.

Mängivad VHK Teatrikooli 16. lennu õpilased: Stefan Peetri, Anna Kristin Peterson, Steffi Pähn, Karl Eerik Valkna, Henri Georg Viies, Jakob Tulve, Lotte Krall, Helen Kiik, Hanna Maria Aunin, Nils Mattias Steinberg, Ken Rüütel, Maria Netti Nüganen, Ilo-Ann Saarepera, Tiina Adamson

Lavastaja: Mirko Rajas

Juhendaja: Lembit Peterson

Kunstnik: Sven Parker

Kostüümikunstnik: Kristiina-Hortensia Port

Näitlejate grimm: Grimmikool – juhendaja Aimi Etverk

Tants: Tiina Mölder

Valgus: Helvin Kaljula, Mirko Rajas

Etendused toimuvad Theatrumi saalis (Vene tn.14) 24., 26. ja 27. märtsil ning 1., 2., 7., 8., 9. ja 14. aprillil kell 19.00.