Täna, 26. märtsil kell 19.00 esilinastub kinos Artis dokumentaalfilm „Parreesia”, mille autoriks on filosoof Mart Raukas. Parreesia oli üks poliitilise heitluse vahenditest, mis demokraatiat klassikalises maailmas elavana hoidis. Filmis kehastub Einar Laigna parresiastiks ja ründab iidoleid. Film demonstreerib pareesia verbaalseid ning füsiognoomilisi võimalusi.

Parresiast on tõe väljaütleja – isik, kes omab moraalset kohustust rääkida julgelt ja kõigest, ning kes tõde väljendades seab ennast teadlikult löögi alla. Aegadel, mil ühiskond sulgub, seisavad parresiastid tõe kaitsel. Parreesia on tõe karjatus, välk pimeduses.

„Tõde keerleb minu sees ja otsib pääsu välja,” ütleb filmi kangelane Einar Laigna. „Kui tõde on välja öeldud, siis sünnib ta uuel kujul ja tekitab sisemise vabaduse.”

Filmis väljendub parresiast Einar Laigna kogu talle omase jõulisusega. Tema väljaütlemised tabavad ühtmoodi valusalt elukutselisi poliitikuid, usumehi, arvamusliidreid, intelligente, nominente, väliseestlasi.

Einar Laigna on Eesti kolonelleitnant ja teoloog, kes laiemale avalikkusele tuntud kui radikaalse traditsionalismi propageerija.

„Parreesia” linastub kinos Artis 10. aprillini.

Artise programmiga tutvu siin.