Mängufilmide „Need vanad armastuskirjad” (1992) režissööril ja „Georgi” (2007) stsenaristil, legendaarsel filmimehel Mati Põldrel (s. 1936) on valminud dokumentaalfilm „Koguja”.

Olaf Esna oma raamatute keskel. Foto: www.efis.ee

Olaf Esna oma raamatute keskel. Foto: www.efis.ee

Filmi peategelaseks on põline pärnakas Olaf Esna (s. 1934), endine teatrijuht ja kirglik bibliofiil, mees, kes teab oma kodulinnas iga suguvõsa, maja ja tänava ajalugu. Viimased paarkümmend aastat on pensionieas Esnal ühe vana maja keldris antikvariaat. Ta ei ole tavaline kaupmees, kes ostab odavalt ja müüb kallilt. Esna on koguja ja jagaja. Tema keldrist leiab midagi tõsine kollektsionäär ja vanade lehesabajuttude otsija, maailmarändur ja kummitustehuviline. Paljud tulevad lihtsalt nõu küsima. Tühjalt ei lähe Esna juurest keegi tagasi.

2011. aastast on Olaf Esnal Valgetähe V klassi teenetemärk kodukandi elu edendamise eest.

Mati-Jüri Põldre on lavastaja ja operaatorina loonud üle 40 filmi ning on tuntuks saanud teiste seas tänu muusikalisele lastemängufilmile „Kevad südames” (1984), Raimond Valgrest vändatud dokumentaalile „Igavesti Teie” (1976) ja „Arturile” – Artur Rinnest rääkivale tõsielufilmile.

28. veebruarist hakkab film „Koguja” jooksma kinos Artis.

„Koguja” (2014, Filmivabrik). Režissöör Mati Põldre, stsenaristid Mati Põldre ja Ela Tomson, produtsent Marju Lepp, operaator Mati Põldre, monteerija Kersti Miilen. 58 min.

Filmi treiler: