Sel reedel, 1. novembril toimub Estonia kontserdisaalis rahvusvahelise nüüdismuusika festivali Afekt sümfooniakontsert, mis esitleb festivali kesksete heliloojate Toshio Hosokawa ja Märt-Matis Lille filosoofilisi ja esteetilisi ühisosi ning erisusi.

Toshio Hosokawa. Foto: Kaz Ishikawa

Toshio Hosokawa. Foto: Kaz Ishikawa

Kell 18 algaval eelkontserdil kõlab Tarmo Johannese esituses Toshio Hosokawa teos „Atem-Lied” bassflöödile. Samuti leiab aset vestlusring, kus osalevad Toshio Hosokawa, Märt-Matis Lill ja Maria Kõrvits. Vestlust modereerib Monika Mattiesen.

Õhtu jätkub kell 19, mil tulevad esitlusele Märt-Matis Lille „Hara Hoto varemed” ja Toshio Hosokawa
„Ferne Landschaft” I–III. Kava raamivad ühelt poolt maailma nüüdismuusika lavade superstaari Olga Neuwirthi „Masaot/Clocks without Hands” ja teisalt noore eesti helilooja Maria Kõrvitsa uudisteose „Darkness and Deeper Dark” maailmaesiettekanne.

Märt-Matis Lill sõnab oma teose kohta: „Minu loo üks olulisemaid kasutatavaid materjale traditsiooniliste instrumentide kõrval on klaas. See on oluliselt seotud teose kontseptsiooniga, milleks on ühe vana hävinud tsivilisatsiooni märgisüsteemi järk-järguline dešifreerimine, mille kaudu jõutakse selle hävingu uuestimõtestamiseni. Muusikalises vormikaares peegeldab seda kildudest alustamine, selle sidusaks ja jätkuvaks tervikuks kasvatamine ning kulminatsioonihetkel taas kildudeks purunemine. Olen kasutanud väga erinevaid klaasi tekitatud helisid nii vaiksest kildude üksteisevastu hõõrdumisest kuni dramaatiliste klaasipurustamise helideni. Lisaks klaasile olen episoodilisemalt kasutanud ka vett, kuhu löökpillimängija tamtammi laseb, ning erinevat laadi õhuvilinat tekitavaid materjale.”

ERSO ees debüteerib briti dirigent Clement Power, kes on üks hinnatumaid ja nõutumaid nüüdismuusika dirigente maailmas. Ta on tuntud eelkõige 20. ja 21. sajandi muusika interpreedina, kes on teinud koostööd paljude Euroopa orkestritega ning annab sageli kontserte selliste uue muusika ansamblitega, nagu Klangforum Wien, MusikFabrik jt.

Lisainfot leiad siit.