Homme, 6. juunil saab Tallinnas Kanalas alguse esmakordselt toimuv uuspärimusfestival Etchno, mille eesmärgiks on tõsta rambivalgusesse balti ja selle naaberkultuurid, ammutada ainest muinas- ja moodsatest väärtustest ning asetada see kõik elektroonilise muusika platvormile. Pidustused matkivad vormilt nomaadlike hõimude liikumisi, mistõttu rändab festival 7. juunil Tartusse Genialistide Klubisse ning 12. juunil Riiga Brasalona kultuuriparki.

Festivalil üles astuvad artistid on välja valitud nende etnofuturistliku suunitluse poolest, et tagada kompetentse ja tervikliku kogemuse, äratamaks vahetut huvi ja dialoogi kohaliku folkloristika suhtes.

Esinejate hulgast võib leida näiteks Ville Hįnssa Ville, hõimuaktivisti, kõndiva entsüklopeedia ja saami ämblikmehe ühes isikus, kes mängib hommikutunnil äraspidise vokaaliga teknoloo ja ütleb pärast, et see oli kahesaja aasta vanune rituaalisalvestus; visa vene alkeemiku Sipruti, kes meisterdab kokku hullumeelset nõiatükki ürgmetsateknost ja tuuva kurgulaulust; eesti dub-tekno vanatarga Rajaleidja, kelle näpud kunagi transistor-raadio ja hiigelkombaini juppidest ise süntesaatori kokku panid, ja mitmeid teisi sama värvika taustaga superkangelasi.

Festivali korraldaja Alvin Kanarbiku sõnade kohaselt on mõte Etchnost küpsenud juba mõnda aega: „See on üks neist ideedest, mis pigem sind korraldavad. Juured kui säärased on alati tähtsust omanud. Nad on vahetus suhtes pinnasega, milles viljad ainult lagunevad – seega millegi iidse ning uudsega samaaegselt.”

Festivali päevaprogramm algab pärastlõunast ja sisaldab mõnusat kohalike DJ-de mängitavat seedimismuusikat, näkse ja toorkokteile. Päeva jooksul kestab värks- ja värsstubade programm, kus saab harida end paganlikel ainetel.

Tervislikku toitu valmistab pop-up-köök CUMA, enda identifitseerimata lendavat instrumenti tutvustavad särasilmsed leidur-moosekandid Helitonist, pehmet transsi määrivad pähe ja jalgadele kohalikud vinüülipead ja analoogid ning õue kolivad selleks korraks ka klubid Ulme ja Kink Konk. Ürgsed positiivid kaevab välja ja särab silma Spectromatic Visuals.

Ürituse event Facebookis.