Järgmisel nädalal, 4.-5. maini toimub teatris NO99 rahvusvaheline konverents „Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etenduskunstides”, kus tipptegijad Eestist, Taanist, Soomest, Lätist ja Tšehhist räägivad ruumi kasutamisest etenduskunstides.

Pilt on illustreeriv. Kadri Sirel lavastuses „Alistumine ruumile

Pilt on illustreeriv. Kadri Sirel lavastuses „Alistumine ruumile

Konverentsi korraldaja, EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaatori Madli Pesti sõnul on ruum üks määravamaid aspekte etenduskunstide loomisel. „Ruum on selline teatri osa, millele saab läheneda hästi mitmekesiselt. Konverentsi esinejad tutvustavadki väga eripalgelisi võimalusi ruumi kasutamiseks, mis võiks olla inspireeriv ka eesti teatritegijaile ja –uurijaile,” ütles Pesti.

Pesti sõnul toob konverents kokku säravad etenduskunstide praktikud. „Konverentsi peaesinejad on skandaalsed teatritegijad Signa Köstler ja Arthur Köstler Taanist ning lavastaja ja kunstnik Teemu Mäki Soomest. Nende lavastused pälvivad sageli suurt tähelepanu ja pakuvad publikule raputavaid elamusi,” ütles Pesti.

Köstlerite trupp SIGNA ja Teemu Mäki on loonud kumbki sensatsiooni tekitanud lavastuse ka Tallinnas.

Eesti esinejatest toob Pesti välja ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juhi Hannes Praksi, kes lisavad konverentsile elu- ja eksimisruumi mõõtme.

Rahvusvaheliste külalistena astuvad üles ka Tšehhi teatriuurija Radka Kunderová ning Läti teatri- ja filmilavastaja Krista Burāne. Eestist esinevad veel teatriuurija Eva-Liisa Linder, näitleja Kersti Heinloo, lavastuskunstnik Kristjan Suits, näitleja Maarja Mitt, helikunstnik Hendrik Kaljujärv, koreograafid Raho Aadla, Jaanika Tammaru ja Renee Nõmmik ning dramaturg Marion Jõepera.

Konverentsi korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga. Sündmus toimub EMTA lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti „Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” osana.

Konverentsil osalemine on tasuta. Huvilised saavad end registreerida siin.

Lisainfo ja ajakava leiad siit.