Laupäeval, 2. juulil toimub Kilingi-Nõmme Suveaias järjekorras kümnes alternatiivmuusikafestival Schilling. 2006. aastal intiimse indie-simmanina alguse saanud festival pingutab juubelihõngulise tähtpäeva puhul veelgi enam, et olla jätkuvalt seest suurem kui väljast. Ühte päeva ja väikesele festivalialale mahutatakse kirev kaleidoskoop esinejaid, suurepärane õhkkond ja kauaks meeldejäävad elamused kogu perele.

The KVB. Foto: press

The KVB. Foto: press

Seekordse Schillingu programmi on tänaseks kinnitatud rahvusvahelise kaliibriga elektroonilise muusika trio Garden City Movement Iisraelist, 2000ndate üks mõjukamaid Rootsi indie-pop bände The Embassy, paljukiidetud minimalistlik darkwave’i duo The KVB Inglismaalt ja värske Tallinna post-rock ansambel Levski. Kokku astub festivalil üles tosinajagu ansambleid nii Eestist kui mujalt.

Tel Avivis tegutseva indie-elektroonika trio Garden City Movementi muusika võib varieeruda mahedatest hüpnootlistest rütmidest kuni keldripidudele sobivate tantsulugudeni. Bänd jõudis oma 2013. aastal välja antud EP-ga „Entertainment” ka rahvusvahelisele muusikaturule ning pälvis rohkelt heakskiitu olulistel muusikalehekülgedel, sh. Pitchforkilt, Faderilt, Stereogumilt jt.

The Embassy on 1999. aastast Göteborgis tegutsev duo, kelle muusikas segunevad disco, twee pop ja pub-rock ning mida on kirjeldatud kui täiuslikku heliriba mõnele napsusele grilli- või rannapeole. Bänd ise nimetab oma saundi ka „alamklassi disco‘ks“. 2000ndate alguses oli The Embassy üks mõjukaimaid Rootsi indie-bände, kes sai tänu oma „anti-rock” hoiakule ja provotseerivatele kontsertidele nii ohtralt kiita kui ka parasjagu vaenlasi.

The KVB puhul on tegemist 2010. aastal Londonis alustanud duoga, kelle hüpnootilises muusikas segunevad omavahel kajarohke shoegaze ja minimalistlik elektroonika. Bändi suurem läbilöök saabus 2014. aastal, kui salvestati EP legendaarse USA grupi Brian Jonestown Massacre liidri Anton Newcombe’i Berliini stuudios, kus tehti koostööd ka varem Stereolabis mänginud trummari Joe Dilworthiga. The KVB 2015. aasta album „Mirror Being” leidis sooja vastuvõtu rahvusvahelises muusikapressis ja seda mainiti ka mitmetes aasta parimate albumite edetabelites. Duo viimane album „Of Desire” ilmus selle aasta märtsis Geoff Barrow (Portishead, Beak>) leibeli Invada alt.

Levski on kogenud basskitaristi Kostja Tsõbulevski juhtimisel tegutsev värske Tallinna ansambel, mis koondab endas mitmeid andekaid multiinstrumentaliste. Žanriliselt post-rock’i piirimaile paigutuv bänd kutsub kuulaja seilama seiklusrikastele helimeredele, kus õhulised meloodiad vahelduvad mitmekeelse laulu ja instrumentaalteostega, ning vana seguneb uuega.

Schillingu tegemistel hoia silma peal siin.