Andra Rahe võtab meid oma fotoesseega kaasa kõrtsu, et Tartu ööelu ja sealseid inimesi jäädvustada. Seekord jäid kaamerasilma ette Allar ja Ave.

Inspireerituna Anders Peterseni fotonäitusest „Lehmitzi värvid” hakkasin paar aastat tagasi tundma huvi Tartu ööelu ja selle jäädvustamise vastu. Eelkõige võlus mind nüüdseks uksed sulgenud kultusbaar Sodiaak oma värvika seltskonnaga. Mäletan, kuidas Sodiaagi lõpupeol tervitasid mind uksel kaks isehakanud turvameest, ühe pidulise oli kiirabi peopaigast juba varakult minema toimetanud. Meenuvad veel rattaprillidega rekajuht Ülle, kes mängib igal vabal hetkel tennist, ja baaridaam Lea, kelle pildistamiseks pidin vähemalt viis jooki tellima. 

Täna olen platsis Kultuuriklubis Salong, et püüda pildile uut värvikat seltskonda. Uksed on avatud, rahvast on palju ning tunnen juba ette, kuidas pean kaameraga terve õhtu end inimeste vahelt läbi pressima. Teen „Roosiaia kuninganna” saatel lubatud tantsu Tartu Toiduklubi* Margusega ja saan infot, et lähenemas on Anne Sauna 35. sünnipäev. Lisaks veel hulgaliselt üritusi, mille ootuses ollakse. Huvi pildistada ööelu viib mind samal õhtul kokku kuus aastat abielus olnud Kauridega.

Ave (40) on pärit Põlvamaalt, Allar (34) Harjumaalt. Nad kohtusid Astangul koos koolis õppides, Avele jäi Allar kohe silma. Sel ajal käis Allar aga Ave sõbrannaga, järgnes lahkuminek ega läinudki eriti kaua, kuni Allar juba Avele kolimisbussi maja ette tellis. Koos asuti elama Viljandisse, kus Allar oli oma elu üles ehitanud ja käis töölgi. Ave proovis samuti Allari töö juurde kaasa minna, aga talle anti puude ladumise eest pihku viis eurot ja öeldi, et ta rohkem ei tuleks. Ave on proovinud kätt ka kaubanduskeskuses tualettruumide puhastajana, kuid seegi töö oli katsumusterohke. Praegu proovivad mõlemad õnne meelelahutusmaastikul artistidena.

Ave on laulnud nii kaua, kui mäletab. Ta meenutab, kuidas ta lastekoorist välja praagiti, aga ta leidis tee Põlva Päevakeskusesse, kus ta asus õpetaja Heli käe all laulutunde võtma. Ave võtab hoobilt üles Mati Nuude laulu „Sinine ja valge”, mille helistik sai toona õpetaja abiga parajaks lihvitud. Ta otsib kohe üles ka video etteastest. „Vaata vaid, kuidas nad mulle plaksutavad!” rõõmustab Ave. Allar, kes armastab luua arvutimänge, ei näe laulmist enda prioriteedina, kuid lõõritada talle meeldib ja ta loodab nõnda kord ka lisaraha teenida. Ühiselt sai jõuluõhtul lauldud paki lunastamiseks Elvise lugu „Blue Christmas”, mis pälvis palju positiivset tagasisidet ning mille esitust meenutatakse helgelt siiani.

Mõlemat kõnetab ja inspireerib mitmekülgne muusika. Kuulatakse nii The Prodigyt kui ka Maarja-Liis Ilusat. Allari suur lemmik on aga Henrik Normanni lugu „Ma ei saa sinuta”. Lugu on sümboolne, sest ka teineteise puhul hinnatakse vankumatut truudust ja vastastikust austust. Kass Felixiga Viljandi linna servas ühetoalises üürikorteris elavad Allar ja Ave leiavad, et esinemine on ühtlasi hea viis, kuidas leida enda ümber uusi inimesi.

Heiki Hainsaluga (tuntud artistina DJ Heiki) kohtus abielupaar esimest korda aasta tagasi Viljandis ööklubis Lucifer, kus Hainsalu esines. Kaurid olid võtnud sisse koha tantsuplatsil ja õhtu lõpuks avaldati soovi ka ise lauljana üles astuda. Hainsalu sõnab, et tema soov on anda võimalus kõigile, kellel on vähegi annet ja julgust: „Ma näen kuidagi inimese sisse ja seda, kas tal on julgust või mitte. Samuti peab olema usaldusväärne ja kannatama kriitikat. Vastasel juhul ei ole võimalik inimesega koostööd teha – meelelahutaja töö on raske.”

Nüüdseks Salongis kolm korda üles astunud Allar ja Ave näevad ennast eelkõige sisuloojatena. Videoid laulmisest laaditakse üles enda YouTube’i kanalitele ning enne ühist ülesastumist harjutatakse kava sotsiaalmeedias. Mõlemad tunnistavad, et tunnevad laval ja esinemise eel veidi hirmu, kuid sealt saadud positiivne energia on võimsam. Allarit närib aga pettumus – saaks veel paremini! Samas ta rõõmustab, et inimestele meeldis nende etteaste ja see motiveerib mõlemat jätkama.

Kuus aastat abielus olnud Allar ja Ave Kaur unistavad lauljakarjäärist. Mõlemad naudivad laulmist, kuid ei pea ennast professionaalsel tasemel lauljateks. Allar on suur arvutimängude austaja, Ave armastab Provansaali majoneesi.

Kaurid möönavad, et jagub ka halvustavaid kommentaare: „Inimestel on vajadus näidata, et meil on midagi viga.”

Allar viskab nalja, et Heiki on justkui omamoodi MTÜ, mis aitab kuulsaks saada.


Nad meenutavad lõbusalt enda esimest Salongi pidu, pärast mida ööbiti Salongi saunaruumis, et kuludelt kokku hoida. Lisaks Hillar Kohvi meeldiv seltskond.

Heiki Hainsalu on legendaarne DJ, õhtujuht ja meelelahutaja, kes ei pea paljuks uute artistide lavalaudadele aitamist. Heiki on teinud koostööd näiteks Popstaar Raitsi, Viinahaua Hillar Kohvi, Marco Tasase, Barbie Älisi, Dark Velveti, Neiukeste ja Maie Parrikuga.


Unistus seoses koostöödega. „Meiesugustel inimestel on raske tööd leida.”

Kaurid võtavad igast peost maksimumi. Mõlemad osalevad meelelahutusmängudes ja vihuvad tantsu hommikuni. 

Tartu Toiduklubi* on mitteametlik Tartus tegutsev seltskond, kes väisab kultuuriüritusi, nautides tasuta veini ja suupisteid. 

Andra Rahe (27) on Kablist pärit fotokunstnik, kes õpib Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas fotograafia eriala neljandal kursusel. Rahe tööd on tihtilugu autobiograafilised, kujutades teda ennast või ta suhteid oma perekonnaga. Fotode keskmes on aga alati inimene ja soov näidata inimsuhteid. Pildid on toored, täis emotsioone ning läbimõeldud detaile. Enda töös kasutab ta nii digitaalseid võimalusi kui ka analoogtehnikaid. Ööelu kujutamisel on Rahe jäänud truuks mustvalgele filmile.