Fotomuuseumi galeriis on 11. veebruarini avatud Gustav Germani näitus „Pressifoto 1957–1967”, mis tutvustab legendaarse fotoreporteri varasema perioodi loomingut. Eksponeeritud on nii ajakirjanduses avaldatud pildid kui ka säärased, mis poleks saanud ajastu ideoloogiliste tõekspidamiste tõttu sel perioodil ilmuda.

Foto: Gustav German

Foto: Gustav German

Gustav Germani fotoreportaažid on jäädvustatud meisterliku kaadri- ja momendivalikuga ning paljud tema fotod on pälvinud tunnustuse kodu- ja välismaal. Oma aja iseloomuliku võttetehnikana leidis tema töös kasutamist peamiselt kolm kaamerat: peegelkaamera „Zenit”, spordivõteteks mõeldud „Leningrad” ja kaamera „Leica”. Kõik näitusel eksponeeritud fotod on kopeeritud Nõukogude Liidus toodetud kino- ja fotomaterjalilt.

Gustav German sündis 8. veebruaril 1933. aastal Tallinnas. Fotoalast tegevust alustas ta 1954. aastal, kui kolm sõpra Anton Mutt, Valdur Vahi ja Gustav German ühel kokkusaamisel avastasid, et neil on ühine huviala – fotograafia. Edaspidised kooskäimised ja kohtumised kogenumate selle ala spetsialistidega viisid tulemuseni, et kõik kolm töötasid juba paari aasta pärast fotograafidena Eesti NSV ajakirjanduses. Gustav Germani esimeseks töökohaks sai ajaleht Noorte Hääl. Aastatel 1956–1965 kujunes noorest algajast tunnustatud fotoreporter, kelle kaastöö leidis kasutamist ka teistes ajalehtedes ja ajakirjades ning samuti televisioonis.

Aastal 1965 asus Gustav German tööle ajakirjas Nõukogude Naine – hiljem Eesti Naine –, kus tegutses kuni pensionile siirdumiseni 1992. aastal. Ajakirjas trükiti ka värvifotosid, mis nõudis fotograafilt suuremat kogemust. Sellega tuli German toime hästi, olles oma ala pioneeriks ja hilisemaks tunnustatud spetsialistiks värvifotode ja diapositiivide loojana. Tema diapositiivid leidsid laialdast kasutust pressis ja kirjastustes nii Eestis kui ka kaugemal.

Näituse on kureerinud Jaan Rõõmus.

Vaata lisa Fotomuusemi kodulehelt.