Neljapäeval, 4. jaanuaril avatakse Oskar Lutsu majamuuseumis Kaire Nurga valikväljapanek autori kahest Palamuse-teemalisest kollaažiseeriast, „(Post)modernistlik Palamuse“ ja „Sure, koer ?“.

Kollaaž: Kaire Nurk

Kollaaž: Kaire Nurk

Kui kunstniku varasem, 2013. aasta seeria kujutas aleviku hooneid, „Kevade“ filmi tegelasi ja kunstimaailma, siis teine, 2015. aasta seeria püüdis üleöö Palamuse A&O poe seinale ilmunud Edward von Lõnguse stencil’it „Sure, koer“ kohalikus kontekstis kodustada ja lahti mõtestada. Oskar Lutsu majamuuseumis vaadeldavad kollaažid keskenduvad rohkem Lutsuga seotud Palamuse hoonetele ja tema tegelastele. Kollaažidesse on kaasatud ka seeria idee ajendfiguurid, hiina kaasaegne kunstnik Ai Weiwei ning Charlie Chaplin. Teosed kujutavad Palamuse konteksti ning samas tõlgendavad-ilmestavad väikealevikku humoorikal viisil.

Kaire Nurk leiab, et kollaaž on sobivaim vahend, millega tekitada situatsioone, kus „lendub poeesia sädemeid”. Nurk lisab: „Kollaažid loovad vastanduse ja kõrvutuse abil metamorfoose, visuaalseid sürpriise, tunnetuslikku nihet – nii teravustub taju. See on üheaegselt nii emotsionaalne kui ka intellektuaalne mäng, mis loob võimalusi uueks nägemiseks, uuteks seosteks.”

Näitus jääb Oskar Lutsu majamuuseumis Palamusel avatuks 31. märtsini. Loe lisa Tartu Linnamuuseumi kodulehelt.