10. mail avati ametlikult Eesti paviljon 58. Veneetsia biennaalil.

Paviljoni avamine rituaalse perfromance'iga. Foto: Johan Huimerind

Paviljoni avamine rituaalse perfromance'iga. Foto: Johan Huimerind

Tänavusel Veneetsia biennaalil esindab Eestit oma isikunäitusega „Birth V – Hi and Bye” Kris Lemsalu. Esimest korda on paviljon kolitud Giudecca saarele, kuhu saabumiseks tuleb võtta vaporetto ehk kohalik veebuss. Reedel 10. mail toimus ka paviljoni ametlik avamine spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalse performance’iga. Etendus oli on inspireeritud antiikaja maagilistest rituaalidest. Sarnaselt kreeka-rooma pärimuse sibüllidega esitati palveid ja laule, et anda Lemsalu installatsioonile elu. Esitamisele tulnud tekstid olid ladina keeles ja pärit erinevatelt autoritelt, sealhulgas Apuleiuse romaanist „Metamorfoosid”, paganlikest palvetest ja manamistest.

Kuigi Eesti paviljon sarnaselt Islandile asub süda-Veneetsiast üle vee siis uus ruum on imposantne ja suhestub tugevalt kohaliku identiteediga. Terve seitsme kuu jooksul, mil Kris Lemsalu näitus üleval on, toimetavad sealsamas kõrval erinevad Veneetsia paatide töökojad. Vana paat, kuhu on istutatud täispuhutud nn. sumonaised, tervitab ka näitusele sisenejaid. Astudes edasi suurde saali kohtub vaataja monumentaalse keraamilise vee-installatsiooniga, mida saadab Kyp Malone’i Veneetsias kohapeal loodud muusikaline kujundus.

Hoolimata kümnetest avamistest, mis paralleelselt samal päeval aset leidsid, oli rahvast kui murdu. Ruum sai triiki täis. Valitses pühalik ent lustlik meeleolu ja kui esinejad olid performance’i lõpus horisondi taha kadunud jäi neid saatma tugev aplaus. Lemsalu loodud paviljon on juba jõudnud ka rahvusvaheliste kunstiväljaannete soovituste hulka, mida biennaalil kindlasti tuleks vaadata. Peale avamist toimus Giudeccal ka esmakordselt Eesti, Läti ja Leedu ühine pidu, kus muuhulgas esinesid Regret, Raul Saaremets ja Kristopher Luigend. Ruum mahutas umbes 700 inimest, aga terve õhtu oli ukse taga ka lakkamatu saba. Kohalikud turvamehed pidid korduvalt kasutama rammu, et deliiriumis kunstirahva pealetungi tagasi hoida. Ühiselt korraldatud pidu kulmineerus laupäeval kui Leedu paviljon sai biennaali peaauhinna ehk Kuldlõvi.

Kris Lemsalu isikunäitus „Birth V – Hi and Bye” jääb avatuks 24. novembrini.
Vaata lisaks näituse kodulehte birthv.com, varasemate biennaaliprojektidega saad tutvuda Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kodulehel cca.ee/veneetsiabiennaal.

Fotod: Johan Huimerind