Tartu Kunstimuuseumis ehk nüüdsest Tartmusis avati eile, 12. märtsil rahvusvaheline näitus „Noorus kui elustiil” praegusaja noorpõlve eluviisist. Näituse avamisel oli kohal popkontserdi jagu publikut, keda neli kuraatorit ja muuseumidirektor tervitasid nooruslikult reibaste avakõnede ja sefiiritordiga.

Vererõhu lakkesaamiseks pakuti publikule viina energiajoogiga ning noore poola kunstniku Krzysztof Bagiński performance’it.

Näitusel astuvad üles kunstnikud üle Euroopa, ristates eri võimutelgi Tartust ja Tallinnast, Madridist ja Londonist, Amsterdamist ja Berliinist, Varssavist, Budapestist, Évorast ning Douarnenezist. Kunstnikud on noorust analüüsinud näiteks kohe-ja-kiiresti-ellusuhtumise, kõige ajutisuse, lapsepõlve pea perversse romantiseerimise ja pideva eneseteostuse vajaduse kaudu.

Noorus kui elustiil on elukestev seisund, kus indiviid küsib endalt üha uuesti, kuidas peaks elama. Osalevad kunstnikud: Helmi Arrak, Krzysztof Bagiński, Eglė Budvytytė, rühmitus Democracia, Eike Eplik, Minna Hint, Miguel B. Jaques, Ada Karczmarczyk, Mari-Leen Kiipli, Kiwa, Kaarel Kurismaa, Kulla Laas, Mihkel Maripuu, Johanna Mudist, Art Nõukas, Jüri Ojaver, Ats Parve, Bruno Peinado, Anastassia Šarõmova, Aap Tepper, Timo Toots, Leonardo Ulian, Mari Volens ja Kristina Õllek.

„Noorus kui elustiili” kureerisid Marika Agu, Nele Ambos, Hanna-Liis Kont ja Julia Polujanenkova. Näitus jääb avatuks kuni 17. maini.

Galerii: Patrik Tamm