Kohalik performance-grupp Non Grata osales Open Space Berlin Performunioni kutsel Berliini eri linnaosades toimuval suurel 1. maile pühendatud MyFest festivalil, mida külastas üle miljoni inimese.

Foto: Luz Scherwinski

Foto: Luz Scherwinski

Läbi aastakümnete on need proletariaadile pühendatud pidustused päädinud Saksamaa pealinna immigrantide linnaosades tänavalahingutega politseiüksuste ja anarhistide vahel, kuhu kaasatakse soomusmasinad eriväeosadega, Molotovi kokteilid, apokalüpilised linnastseenid leegitsevate autode ja mitmesajapealiste pungijõukudega.

Non Grata performance Mayday Kreuzbergi programmis – „Düstoopia – vastand utoopiale” – rääkis kujuteldavast ühiskonnast, kus loodus ja tehnoobia on segunenud üheks; inimestest totalitaarses süsteemis, vabadusest oma isiklikus mullis, revolutsiooni kaosest ja uue ühiskonna sünnist vana Universumi varemetel. Performance’il osales üle 30 inimese – eestlastest Kaspar Rabby, Oliver Rull, Kreeta Aidla, Taje Tross ja Al Paldrok, lisaks kaasati Mina Büker ja Tuna Tunaboylu Türgist, Berliini ameeriklased Philip Brehse, Emanuelle Nedelcu, sakslased Frederic Krauke, Lars Roeder, Emily Kuhnke, Kate Mc Austraaliast, brasiillane Tizo All, Troels Primdahl, Seamus O’Donnell, jt.

„Publiku ning osalejate piir oli ähmane ning seetõttu ei olnud pealtvaajatele selgelt määratletud, millist rolli nad mängivad. See tekitas olukorra, kus juhuslik kõrvalseisja võis end leida tirituna performance’i eklektilisse maailma. Publiku reaktsioon oli seetõttu erinev – mõni üritas osalejaid kontrollitud mässust välja haarata, kuna leidis, et nad on hädas, kuid oli ka neid, kes läksid julgelt tegevusega kaasa,” ütleb Non Grata liige Oliver Rull.

Fotod: Luz Scherwinski