Kaasaegsete etenduskunstide keskus Kanuti Gildi SAAL toob oma 17. hooaja parimad lavastused 10.-12. mail Tartusse Genialistide Klubisse ja Tartu Uude Teatrisse.

Maria Metsalu „Mademoiselle x”. Foto: Alan Proosa

Maria Metsalu „Mademoiselle x”. Foto: Alan Proosa

Esimese etenduskunstnikuna astub 10. mail üles Tartus sündinud ja Amsterdamis maineka SNDO tantsukooli lõpetanud Maria Metsalu, kelle lavastus „Mademoiselle x” räägib meile loo naisest, kes on elus olles veendunud, et tegelikult on ta surnud.

Selles reaalsuses on kõik võimalik ja lubatud. Läbi Mademoiselle x-i narratiivi, kes jõlgub zombina kuskil „vahepeal” nagu elav surnu, pannakse vaatluse alla etendaja motivatsioon ja seisund repetatiivsel sama etenduse ning materjali korduval esitamisel.

Maria Metsalu on loonud peamiselt soolotöid, mis on kantud püsivast huvist iseenda persooni tekitamise, enese mütologiseerimise ja mina-loome vastu. Tema uurimisprotsessi olulisteks tahkudeks on füüsilise ja virtuaalse tegelikkuse kõrvutamine, nende kokkuviimine ja erinevuste mõistmine koostoime, sotsiaalse vahetuse ja teisenemise seisukohast. Metsalu on mainitud lavastusega tuuritanud New Yorgis, Pariisis, Londonis, Helsingis ja sõidab Tartust edasi Kopenhaagenisse.

Reedel ja laupäeval, 11. ja 12. mail etendub Mart Kangro, Juhan Ulfsaki ja Eero Epneri lavastus „Workshop”, mis viib vaatajad didaktilisele ja poeetilisele teekonnale. Laval on dramaturg, koreograaf ja näitleja, kes mängides oma rolli, kuid neid pidevalt ka vahetades, loovad peaaegu täiuslikus mõttelise ja kehalise koreograafia sümbioosis ruumi, kus saab mõttega rännata.

Neljapäeval, 10. mail Tartu Uues Teatris kavas olnud Ruslan Stepanovi soololavastus „Невесомость” jääb kahjuks kunstniku vigastuse tõttu ära.

Lisaks põhiprogrammile toimuvad ka vestlusringid kunstnikega, mida modereerivad Tartu Ülikooli noored teatriteadlased Eline Selgis, Hanna Maria Salong ja Lisanna Annus.

Lisainfot leiad Facebookist.