21.–24. augustil toimus linnafestival UIT, mis kutsus sel aastal avastama Tartu parke ning uinunud putkasid, kuhu kunstnikud festivali ajaks installatsioone lõid. Eri linnaosades toimus mitmeid teisigi sündmusi nii teatri-, filmi-, astronoomia- kui ka muusikahuvilistele.

Putka Vahi tänaval, millest tegi teose pealkirjaga „ZAITŠIK” trikster ja linnakatkestuste looja Brad Downey (USA). Foto: Rasaa Etten

Putka Vahi tänaval, millest tegi teose pealkirjaga „ZAITŠIK” trikster ja linnakatkestuste looja Brad Downey (USA). Foto: Rasaa Etten

Festival UIT pakub igal toimumisaastal võimalust avastada erinevate kunstivormide ja sündmuste kaudu Tartu linnaruumi – nii selle igapäevasemaid kui ka peidetud või lausa suletud soppe.

„Näeme kunstiteoseid kui peibutisi, mis meelitavad publikut erinevatesse linnaosadesse ja annavad ettekäände nii linnaruumi kui ka kohalikega tutvumiseks,” ütles festivali UIT kuraator Kadri Lind. „Oleme kuue festivali korraldamise käigus ka ise väga paljude tartlastega sõbrunenud – võiks lausa öelda, et oleme avastanud täiesti uue Tartu. Inimesed on olnud soojad ja usaldavad,” lisas Lind.

UIT annab tudengitele võimaluse ka oma loomingut linnaruumi tuua. Tänavu lõid Eesti Kunstiakadeemia tudengid installatsioonid kahte linnaparki, üks installatsioon oli suunatud lemmikloomadele.

Samuti viidi avastama kuut Tartu eri piirkondades asuvat ja nüüdseks juba uinunud putkat, millest said kunstnike abil festivali ajaks omanäolised kunstiteosed. Festivali jooksul sai külastada Suurbritanniast kohale lennutatud OSMOt ehk täispuhutavat NASA kosmosekangast valmistatud sfääri, mis imiteerib tähistaevast ning mille membraan blokeerib nii interneti- kui ka telefonilevi.

Teatrihuvilised said osa võtta neli päeva vältavast kestvuslavastusest ühes Tartu eramus Tammelinnas. Välikino kogemust pakkus Jim Jarmuschi „Öö maa peal” kinoseanss Tehase tänava autoremonditöökoja hoovis. Omamoodi linnapargi elamuse andsid nooremate ja vanemate linlaste ühine telkimine ja töötoad Vaksali pargis. Lisaks toimusid traditsiooniliselt erinevad linnatuurid. Festivali otsad tõmbasid kokku Tour d’ÖÖ rattatuur ning sellele järgnenud tantsupidu Tarkoni katlamajas.

Fotod: Rasaa Etten