Kino Artise ja Forum Cinemas kinode ekraanidel jookseb möödunud aastal Venemaal valminud mängufilm „Geograaf jõi gloobuse maha” („Географ глобус пропил”), mis pälvis äsja viis Venemaa rahvuslikku filmiauhinda Nika.

Konstantin Habenski bioloogist geograafiaõpetajana

Konstantin Habenski bioloogist geograafiaõpetajana

Režissöör Aleksandr Veledinski võttis filmi aluseks Aleksei Ivanovi samanimelise romaani, milles rahahädas bioloog Viktor Služkin asub tööle geograafiaõpetajana tavalisse Permi linna kooli. Ta võitleb, seejärel sõbruneb õpilastega, satub konfliktidesse õppejuhatajaga, viib üheksandikud parvematkale kärestikulisele jõele. Lisaks sellele joob ta sõpradega veini, püüab abikaasaga läbi saada, toimetab lasteaeda oma pisikest tütart. Ta lihtsalt elab…

Filmi peaosalist kehastab Konstantin Habenski, kes on Eesti publikule tuntud filmidest „Admiral”, „Rasputin” ning vene teleseriaalidest. Peaosalise valiku kiitis heaks ka romaani autor Aleksei Ivanov, kes tunnustas Habenski oskust mängida hingelist sügavust seal, kus teised midagi ei näe.

Venemaa rahvuslikud filmiauhinnad Nikad anti välja 2. aprillil. Tegu on juba 1988. aastast välja antava filmiauhinnaga, mis on Venemaa tähtsaim ja mainekaim. „Geograaf jõi gloobuse maha” võitis viis olulist auhinda, sealhulgas nimetati see parimaks filmiks. Tunnustuse pälvisid ka Aleksandr Veledinski parima režissöörina, Konstantin Habenski võitis parima meesosatäitja Nika, Jelena Ljadova tunnistati parimaks naisosatäitajaks ning Aleksei Zubarev sai parima muusika auhinna.

Lisaks on „Geograaf jõi gloobuse maha” pälvinud peaauhinna ja parima meespeaosa auhinna 2013. aastal Sotšis toimunud festivalil „Kinotavr”. Filmi saatis suur edu ka mullu Pimedate Ööde Filmifestivalil, kus ta oli üks populaarsemaid filme.