Gretchen Lawrence – Hunger (2021)

Mida teha, kui silmis pole enam nälga, aga seest põletab ereda leegiga? Lihtne. Loo oma seisundist kunstiteos.

Mida teha, kui silmis pole enam nälga, aga seest põletab ereda leegiga? Lihtne. Loo oma seisundist kunstiteos.

★★★★☆

Nii nagu Londonis resideeriv Grete Ly Valing ehk Gretchen Lawrence, varasemast tuntud kui Regret, kes on öelnud, et „Hunger” ei ole plaat või EP selle tavapärases tähenduses. See on pigem artwork. Ja tõesti. „Hunger” tundub kuidagi… füüsiline. Nagu performance. Ja veel selline üsna isiklikku laadi. Vaadake või nimiloo videot. See on kokku pandud kunstniku telefonis elavast fotoalbumist ja dokumenteerib Gretchen Lawrence’i teekonda sinna, kuhu ta on nüüdseks jõudnud. Ajahetke, kus silmis pole nälga. „there’s time until i die / in a city of angels / i sure felt like the devil / running around / with no hunger in my eyes” kõlab altkulmu põrnitseva pihtimusena hüpnootilis-monotoonse kitarri-drone’i saatel. Puhas lockdown’i-bluus.

Ähvardav ja samas habras tumeaine valgub üle kogu teose. „Darkness & Hysteria” tundub kohati, nagu sammuksid paljajalu klaasikillupurus. Veritsevate tallaalustega masohhism. „tuesday night / darkness covers the skies / thoughts of making myself go blind”. Või siis see: „and i’m not insane for calling your name in my sleep / cause it hurts / it hurts when i touch myself”.

Elektrifitseeritud „Fire Burning Inside Me” aga vibab ja võbeleb ning viskab ühel hetkel sisse eriti bossi bassikäigu, mis ähvardab pool Londonit maha põletada. „i found myself crawling towards the heat / i wanna set myself on fire / there’s a fire burning inside me”. Küte selle sõna parimas mõttes.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Uus eesti biit: Regret
Regret. Foto: Regret
Regret.

Uus eesti biit: Regret

Regret on artist, kelle looming on sündinud sellest, kui saavad kokku hiphop, elektroonilise muusika lõputud võimalused, armastus drag-, pop- ja punkkultuuri vastu ning muusika kaudu oma ideaalse kehastusega kohtumine.
Regret ‎– Gentlemen Only (Serious Serious, 2018)

Regret ‎– Gentlemen Only (Serious Serious, 2018)

Popmuusikale iseloomulike omaduste – steriilsus, materialism, staarikultuur – dekonstrueerimisest on kasvamas omaette liikumine. Ühel poolel seisavad sellised kollektiivid nagu PC Music, kes muundavad mainitud stereotüüpe plastiks. Teisel pool mõttelist piiri tegutsevad aga artistid nagu Regret.
Kaks aastat IDA Raadiot – kõik, mida vaja, on konteiner
17 min

Kaks aastat IDA Raadiot – kõik, mida vaja, on konteiner

Ligi 250 saatejuhti, 230 saadet, tuhandete tundide jagu muusikat, vestlused inimesest ja maailmast, uued talendid ja sõlmitud sõprused. Teie ees on esimene peatükk Tallinnas ja Helsingis tegutseva kultuuriplatvormi ja veebiraadio IDA loost.
Müürileht