Laupäeval esitleti Kultuurikatla korstnas kaasaegse kunsti ajakirja / kunstiprojekti Uus Number, mis on tunamullu 6-kiloses betoonkarbis välja tulnud tekstikogumiku Uus Materjal värske järg.

Uus Number. Foto: Riho Vahtras

Uus Number. Foto: Riho Vahtras

Plastikust õhkpadja sisse pakitud Uue Numbri teema on Kommunikatsioon → Haip → POPULISM kaasaegses kunstis ja kultuuris. Paksu lakkpaberist ajakirja vahele mahuvad esseed ja lühivormid Eesti nüüdiskultuuri levimõtlejatelt ja -mõtestajatelt: Margus Tammelt, Maarin Mürgilt, Anne Vetikult, Tiina Hiobilt ja Sass Hennolt, Karin Laansoolt, Kristjan Keskülalt, Jakob Tulvelt ja Ulla Väljastelt, Annukka Jyrämält, Emily Butlerilt, Hanno Soansilt, Norman Orrolt, Kitty van Leeuwenilt ja Stacey Kooselilt ning usutlused Monika Chrobak-Budzinska, Triin Männiku, Maria Arusoo ja Rebeka Põldsami, Kadri Uusi, Olga Temnikova ning Kadri Laasiga.

Väljaande üldtooni annavad tekstimassiivide asemel aga post-internet-stiilis või kunagist Microsofti tekstiprogrammi WordArt funktsiooni meenutavad slogan’id, teemadeks marketing, uudiskirjad, kunstiasutuste profiilid sotsiaalmeedias ja informatsiooni liigutamine tõe ja haibi pingeväljas.

Laupäevasel esitlusel astus kahe performance’i vahel üles ülikoolide väitlusselts, kelle üldmõistete tasandil kemplemine hajusalt piiritletud ning kultuuriajakirjanduses ammu sügavuse leidnud teemal kas kunstnik peaks oma töö eest raha saama, sobis täiuslikult kunstiprojekti populismivaimu, luues muidu värviliste LED-valgustite hämaruses salapärast õhkkonda nautiva publiku sekka ebaleva arusaamatuse, et ega selles, mida nad parasjagu kuulavad, sama palju õhku pole kui Uue Numbri pakkepadjas. Õnneks päästis väitlusseltsi ainult metatasandil toimima hakanud kimbatusest hõbedases kosmosekleidis Sylvia Köster, kes ilmus võlvide alt välja nelja maskitatud noormehe kantud platvormil ning esitas tänukummarduse motiivil absurdini keritud tantsulavastuse „Star”.

Loe Uue Numbri kohta lähemalt ning telli oma eksemplar projekti kodulehelt.

Fotod: Riho Vahtras