Täna kell 17.00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis Ott Kadariku fotonäitus „Mida rääkisid silmaterade sees olevad mehikesed”, mis on sündinud autori mitmete reiside tulemusena Hiina ja Jaapani suurlinnadesse.

Foto: Ott Kadarik

Foto: Ott Kadarik

Perekondlike sidemete tõttu on Ott Kadarik veetnud seal pikki perioode, leidnud aega segamatult vaadelda, tabada tähenduslikke hetki, jälgida inimesi ja linna nende taustal. Need ei ole mõneti juba harjumuspäraseks saanud panoraamvaated Aasia miljonilinnade tihedusest ja kõrgusest, ka ei kannusta autorit turistlik eksootikaiha, mis reisielamused külluslikesse pildikompositsioonidesse sätiks. Ehkki Ott Kadariku fotod on eelkõige linnadest ja iga kaadri taga on isiklik elamus või kõrvaltvaatajana nähtud lugu, on ja jääb ta ka fotograafina arhitektiks, keda huvitab ruum. Ruum kui hetkeolukord, mis püsimatu ja tabamatuna meie silme eest läbi jookseb ja mille jäädvustamine ühe hoolika kaadrina on tema kui autori otsus ning valik. Ruum, milles on peidus teatud sisemine nihe, milles pesitseb omamoodi loogikaviga ja kontrast. Enamasti sünnivad need pildiruumid tänu ootamatult tabatud inimestele, vaatenurkadele või meeleoludele, kus väiksed maailmad on ühteaegu alati osad suuremast jutustusest. Kus tõsimeelsus käib käsikäes pilaga – seda üsna sarnaselt hiina klassiku Pu Songlingi näitusele nime andnud novellide tonaalsusele.

Ott Kadarik on arhitekt ja fotograaf. Lõpetanud 2000. aastal Eesti Kunstiakadeemia arhitektina, osalenud erinevatel arhitektuuri-, foto- ja kunstinäitustel. Töötanud arhitektuuribüroos Kosmos, alates 2010. aastast büroos Kadarik Tüür Arhitektid. Rotermanni kvartali elamute, Aia tänava kortermaja, Rakvere keskväljaku kujunduse ning Viljandi laululava üks autoreid. Arhitektuurivõistlustel alati edukalt osaleval bürool Kadarik Tüür on hetkel valmimas Tallinnas Lasnamäe jäähall, Tartu ülikooli uus füüsikahoone, Tartu kaubamaja projekt ning lahendus Eesti paviljoni jaoks Milano maailmanäitusele 2015.

Näitus jääb avatuks 25. maini.