Homme, 25. märtsil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis Triin Tulgiste kureeritud arhiivinäitus „Kampsunid ja Kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014”.

Näituse avamine Fotokeldris Illegaard, Vallo Kalamehe fotokogu.

Näituse avamine Fotokeldris Illegaard, Vallo Kalamehe fotokogu.

Näitusel osalevad kunstnikud Peeter Allik, Eike Eplik, Kiwa, Kalev Mark Kostabi, Ilmar Kruusamäe, Laurentsius ja A. D., Ly Lestberg, Taavi Novek, Ahti Seppet, Hillar Tatar, Ago Teedema ja Toomas Thetloff.

Näitus „Kampsunid ja Kostabid. Tartu näitusepaigad 1990–2014” on esimene etapp Tartu Kunstimuuseumis käesoleval aastal käivitunud arhiiviprojektist „Tartu 88”.

Näituse keskmes on seitse ruumi ja üksteist galeriid, mis on valitud eesmärgiga tutvustada Tartu näitusepindu võimalikult erinevate üksikjuhtumite kaudu. Valitud näidete ühisjoontena võib nimetada vaid rohkem või vähem regulaarset näituseprogrammi ja teatud erialaste ringkondade tunnustust. Esindatud on tüüpilised müügigaleriid, näituse- ja klubilist tegevust kombineerivad ruumid ning nii koolidega seotud kui ka iseseisvad non-profit-galeriid.

Kõige laiemalt võiks vaatlusalused näitusepaigad jagada kaheks: müügitööle orienteeritud lääne galeriide toimimisloogikat järgivateks – Kostabideks – ja selgelt defineerimatuteks Tartu kohavaimu kandvateks – ehk kampsuniteks. Siinkohal pole kindlasti eesmärk anda hinnanguid või silte, pigem esindavad need humoorikad epiteedid igas kultuuris eksisteerivaid jõuvahekordi, mis on põimunult olemas nii näitusepaikades kui ka kunstnikes endis. Näitusel on eksponeeritud näitusepaikadega seotud foto-, teksti- ja videomaterjalid, aga ka valik neis eksponeeritud kunstiteostest.

Näitusega kaasnevad kataloog, giidituurid ja näitusepaiku tutvustav publikuprogramm, mis toimub nii näituseruumides kui ka näituse ametlikus klubis Promenaadiviis (Promenaadi 5, Tartu).

Pidu Illegaardis 1993, Sirje Ginteri fotokogu.

Pidu Illegaardis 1993, Sirje Ginteri fotokogu.