Täna, 12. novembril kell 18 toimub Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6, Tallinn) kunstiteoreetiku ja Oslo Kunstiakadeemia professori Jan Verwoerti avalik loeng „Whipped Cream for the Walking Dead” („Vahukoor zombidele”). Homme, 13. novembril annab Jan Verwoert Kunstiteaduse Instituudis seminari kunstist intuitiivselt kirjutamisest.

Jan Verwoert. Foto: Nils Klinger (Bergen Assembly 2013) / kunstkritikk.no

Jan Verwoert. Foto: Nils Klinger (Bergen Assembly 2013) / kunstkritikk.no

Verwoerti ülesastumised on osa Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituudi ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse korraldatud seeriast, kuhu kutsutakse käimasoleval õppeaastal esinema nüüdisaegse kunstimaailma olulisemad kuraatorid, kriitikud ja teoreetikud. Verwoert on avaldanud mitu raamatut nüüdisaegsest kultuurist, töötab nii Oslo Kunstiakadeemias kui ka Piet Zwarti Instituudis Rotterdamis ning kaastoimetab kaasaegse kunsti ajakirja Frieze. Pärast Verwoerti on detsembris Tallinnasse oodata kuraatorit ja kuraatorluse uurijat Beatrice von Biscmarcki.

Tänase loengu „Vahukoor zombidele” õrritaja kõlab nii:

Materiaalne maailm pakub meile iga päev üha rohkem asju, mida osta ja karta, samas öösiti helgivad me näod LED-ekraanide säras, otsides netist õiget elu. Kas sõda lõppes viiekümnendatel? Või saab nurki nüüd efektiivsemalt tablettidega siluda? Mis teha, kui kuhu me ka ei läheks online’is või päriselus, peame ikka kaasa vedama oma keha?
Võib tunduda, et üks võimalus olukorraga kohanemiseks oleks muuta elu pelgalt kumaks, sama ülevalt loiuks nagu ekraan. Olla õndsad zombid, kes enam ei tunne, et nad ei tunne, sest nad on kaotanud seedimisvõime ega saa enam süüa ihaldatud toitu ega võta enam grammigi kaalus juurde. Kes ei usuks, kui Lana del Ray laulab sumedalt unisel häälel, et tema soovide tipp on rannas end pilve tõmmata?

Aga mis siis, kui hing ikka peksleb ja ihaleb toidu järele ning heidab meid tagasi asjade, inimeste, lubaduste ja netihorskoopide maailma? Mis oleks, kui katsuks kuidagi vastata Bifo Berardi tõstatatud küsimusele „Kuhu me oma ümarad kered panema peaksime?”

Homsele seminarile on vajalik eelregistreerimine, kirjutades Ingrid Ruudile aadressil ingrid.ruudi@artun.ee.

Sündmuse leiad Facebookist siin.
Järgmistel seminaridel nendega seotud lugemisgruppidel hoia silm peal KKEKi kodulehel.