Esmakordselt Eestis saab Kumu kunstimuuseumis alates homsest, 15. maist näha ülevaadet maineka tšehhi avangardfotograafi Jaromír Funke ning tema kaasaegsete fotokunstnike loomingust.

Jaromír Funke „Pärast karnevali” (1926)

Jaromír Funke „Pärast karnevali” (1926)

Näitusega „Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950” jätkab Kumu oma tegevust maailma fotokunsti ajaloo tutvustajana, tuues publiku ette tšehhi jõulise modernistliku fotokoolkonna.

„Avame uue tahu Kesk-Euroopa kunstirevolutsioonis, milles Kunstnikkude Rühma tegevusega osales ka Eesti,” ütles näituse koordinaator Eha Komissarov. „Saame ülevaate sellest, kuidas amatöörid ja kunstnikud avastasid uusi loovaid lahendusi ning allutasid fotokeelt modernistliku kunsti põhimõtetele.”

Näitusel saab jälgida kunstiavangardi arengut 20. sajandi muutlikus poliitilises kontekstis.

„1930. aastatel jätsid tšehhi fotokunstnikud Man Ray eeskujul kubismi ja konstruktivismi tagaplaanile. 1940. aastatel keelustasid natsid ja kommunistid sürrealismi, selle suuna õitsengule võis tunnistajaks olla aga 1950. aastatel,” selgitas Komissarov. Tema sõnul jälgiti Eestis sajandi keskpaigas Tšehhoslovakkia visuaalkultuuri tormilist edulugu ja ümberhäälestumist vabastusliikumiseks sedamööda, kuidas liikusid sündmused Praha kevade suunas. Praeguseks on sõjaeelne Praha Pariisi ja Brüsseli kõrval tunnustatud kui kolmas sürrealismikeskus ning Tšehhoslovakkia fotopärand on leidnud koha Euroopa moodsa kunsti ajaloos.

Kumu näituse fookuses on tšehhi modernistliku fotograafia juhtfiguur Jaromír Funke (1896–1945). Ta oli mitmekülgne intellektuaal, kes huvitus kujutavast kunstist, kirjandusest ja muusikast, olles ka mõjukas kriitik, aktivist, toimetaja ja õpetaja. Funke oli muuhulgas üks esimesi fotograafe, kes töötas sarjadega.

Näituse kuraator Antonín Dufek on välja valinud kokku 161 teost 48 kunstnikult. Näitus on üles ehitatud teemaplokkidena ning kuue mõjuka kunstirühmituse loomingut tutvustavate osadena. Esindatud on rühmitused Tšehhoslovakkia Sürrealistide Rühm, Grupp 42, Seitse Oktoobris, Grupp Ra, fotolinie ja viie fotoselts.

Näitus on valminud koostöös Brnos asuva Morava galeriiga.

„Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950” jääb avatuks 30. augustini.

Liitu näitusepublikuga Facebookis.