Täna, 26. märtsil etendub Kanuti GIldi SAALis viimast korda Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Piret Jaaksi lavastus „Plaan T”. Lavastus on ainest saanud dokumentaalsest materjalist, mille jaoks lavastajad ja dramaturg viisid möödunud aasta sügisel läbi uurimuse terrorismihirmust Eestis.

Toompere, Tõniste ja Jaaks, „Plaan T". Foto: press

Toompere, Tõniste ja Jaaks, „Plaan T". Foto: press

„Oktoobris 2017 kogunesime „Plaan T” lavastusmeeskonnaga Kanuti Gildi SAALi residentuuri ja kustusime külla ligi 70 inimest, et saada teada, milline terrorism nende arvates välja näeb. Lisaks palusime rääkida teemaga seotud isiklikest kogemustest ja sellest kui tõenäoliseks nad peavad terrorirünnaku toimumist Eestis. Meid huvitas ka see, millist meediat nad tarbivad ning kui tihti mõtlevad üldse sellistele asjadele. Need intervjuud oli ka meie lavastuse inspiratsiooniallikaks”, räägib üks lavastajatest Üüve-Lydia Toompere.

„Plaan T-s” vaadeldakse, milliseks võib kujuneda tulevikus igapäevaste tarbeasjade, nagu näiteks auto maine ühiskonnas või teatrikülastus juhul, kui hirm ei lakka. Lavastuses vaadatakse igaüht kui potentsiaalset terroristi ning õpetatakse reageerima ootamatustele.

Üüve-Lydia Toompere on vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja, kes on omandanud koreograafia ja tantsu kõrghariduse Tallinna Ülikoolis. Toompere elab hetkel Berliinis ja õpib Berliini Kunstide Ülikoolis (UDK Berlin) kommunikatsiooni poliitilistes, sotsiaalsestes ning majanduslikes kontekstides.

Siim Tõniste on Tallinnas elav vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja. Ta on õppinud Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikoolis ning Praha Etenduskunstide Akadeemias. Ta töötab tantsu- ja teatripedagoogina. Lisaks on ta Hiiumaa TantsuFestivali ja Vaba Vormi meeskonnas.

Piret Jaaks on vabakutseline näitekirjanik ja dramaturg. Tartu Ülikoolis teatriteadust õppides alustas ta lühiproosa kirjutamisega ja avaldamisega, mis omakorda andis tõuke kirjutada dramaturgiat. Praegu õpib Jaaks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikoolis doktoriõppes, kus uurib, kuidas luua dramaturgiat kogukondi kaasates.

Loe lisa Kanuti Gildi SAALi kodulehelt.