Suve lõpp on nii mõneski mõttes nagu uue aasta algus – puhkused on selja taga, pidustusi on saanud väisata rohkem kui kevade ja sügise peale kokku ning ilmselt on selle võrra jõulisemalt voolanud ka õllejoad ning avanenud veinikorgid.

Veidi ülekäte läinud aiapidu Aert Schoumani maalil „A Drinking Party in the Garden”

Veidi ülekäte läinud aiapidu Aert Schoumani maalil „A Drinking Party in the Garden”

September pakub aga suurepärase võimaluse end mõneks ajaks proovile panna: „okei, nüüd ma lähen jooksen kaks kilomeetrit, söön rohkem juurvilju ja….proovin septembris mitte juua.”

Viimane neist on lause, mille võib vastu võtta nii ahastuse, pila kui motiveeritud meelekindlusega. Olles inspireeritud septembriseijoo.ee poolt 2004. aastal algatatud alkoholivaba kuu traditsioonist, kutsub ka Müürileht üles oma võimete piire kompama ning leidma vastused küsimustele „kas ma suudan neljapäeva õhtul pärast nelja pingelist tööpäeva õlle avamata jätta?”, „kas ma oskan kaine peaga tantsida?” ning „mitut shotti ma eile ei ostnud?”.

Samas vaimus kulgeb ka järgmisel nädalal ilmuv Müürilehe septembrinumber, mis ei näita näpuga, ega parasta indiviidi käitumist, vaid heidab valgust alkoholitööstuse aastatepikkusele lobile ja arutleb selle ajupesu laiemast mõjust meie kultuuriruumile.

Kuid selleks, et tähendada üles, milline näeb välja üksikisiku võitlus mõttega mitte veiniklaasi tõsta, on alkoholivaba septembri väljakutse võtnud vastu ka meie kolleegiumiliige Helena Läks ja kirjandustoimetaja Maia Tammjärv, kelle heitlustest saab septembri jooksul ka Müürilehe veebiväljandest lugeda.

Ja nagu ütleb SeptembrisEiJoo koduleht: „Aastate jooksul on kümned tuhanded sellest veidi veidrast ettevõtmisest kuulnud ning tuhanded osalenud. Enamus edukalt, mõned siiski mitte. Kindel vaid see, et kahju pole sellest keegi saanud!”

Üleskutsega saab liituda siin.