Reedel, 22. aprillil saab Kino Sõprus 61-aastaseks, tähistades samal päeval algava Komöödiafilmide fesivaliga, mis kompab oma süvalokaatoriga kinosaali pimeduses ilmnevaid naeru eri vorme. 23. aprillil tulevad Sõprusesse sarjas „Linastus & kohtumine tegijatega” külla režissööri Riho Västriku ja helilooja Sven Grünbergi ning linastub dokk „Bonus Track” ja kultusfilm „Hukkunud Alpinisti hotell”.

„Ninotška" (1939) omaaegne promomaterjal

„Ninotška" (1939) omaaegne promomaterjal

Komöödiafilmide festival

Seitse filmi üritavad meelitada publiku hulgast mitmesuguseid hea enesetunde reaktsioone kontrollimatult hüsteerilisest naerust heatahtliku iroonilise itsitamiseni. Kavas on nii klassikalist Hollywoodi glamuurset komöödiat, muhedat slapstick nalja, suurlinnade romantikat, rootslate musta huumorit kui brittide lõikavat irooniat.

Reedel, 22. aprillil linastuv festivali avafilm, millele järgneb sünnipäevapidu, on Greta Garbo karjääri haruldane komöödia „Ninotška“ (1939), kus ta esitab Pariisi käras armunud Nõukogude agitaatorit. Mikael Buchi erksas filmis „Lase mu rahval minna!“ (2011) armub õnnetu noormees soomlasesse ja satub vooluga kaasa hulpiva palgina armastuse mullivanni. Sellest filmist sai ka 2011. aasta PÖFFi publiku tõeline lemmik. Woody Alleni „Annie Hall“ (1977) on Ameerika komöödia pärl, mis on vorminud meie kujutlust New Yorgist ja selle armastusväärselt neurootilistest elanikest. „Pruuni neli varjundit“ (2004) on aga skandinaavlik räpase kuid nihestatud huumori meistriteos, millele muuhulgas on oma menu eest tänu võlgu Ruben Östlund ja „Klassikokkutuleku“ tegijad. Michael Winterbottom ristab oma filmis „Tristram Shandy: Kuke ja pulli lugu“ (2005) Inglise kirjanduse ajaloos võimatuks nimetatud klassikalise teksti ja kaks egomaniakaalset näitlejat, Steve Coogani ja Rob Brydoni. Elusas rollis tigedana sünnitusarstina saab näha ka briti püstijalakomöödia meistrit Dylan Morani. Komöödiafilmide kroonimata kuningad, vennad Groucho, Chico ja Harpo Marx muudavad oma filmis „Öö ooperis“ (1935) naerualuseks kõrgkultuuri palee, ehk ooperimaja. Kõige krooniks on Billy Wilderi „Korter“ (1960), kus Jack Lemmon on sunnitud oma poissmehekorterit kolleegidele armumängudeks laenama.

Ürituse leiad Facebookis siit.

Kohtumine tegijatega

Laupäeval, 23. aprillil kell 14 toimub Sõpruses üritus sarjas „Linastus & kohtumine tegijatega”, mis toob eesti filmitegijad kinno kohtuma oma publikuga. Koos värske filmi linastusega saab mõtteid vahetada teose autoritega. Seekord on külalisteks rezissöör Riho Västrik ja tema värske dokumentaali „Bonus Track” peategelane helilooja Sven Grünberg.

Mõne aasta eest elas Sven Grünberg üle raske südameoperatsiooni ja hakkas elule teise pilguga vaatama. Dokumentaalfilm portreteerib Grünbergi operatsioonijärgsel ajal, mil ta jätkuvalt loob uut muusikat, hoolitseb, et varasem looming saaks veatult talletatud, kasvatab oma eelkooliealist tütart ja korraldab juba kolmandat korda Tema Pühaduse XIV Dalai-laama vastuvõttu.

Laupäeval linastub nii „Bonus Track” kui äsja restaureeritud kultusfilm „Hukkunud Alpinisti hotell”.

Ürituse leiad Facebookis siit.