Laupäeval, 16. septembril kell 18 avatakse ARSi projektiruumis Kirke Kangro ja Jacob Jesseni ühisnäitus „Valgusele sarnane valgus 2”. Tegemist on järjega kunstnike 2014. aastal Vaal galeriis aset leidnud näitusele, mis otsis võimalusi valguskogemuse jäädvustamiseks, kasutades tööriistadena ka mälu ja kujutlusvõimet.

Vaade näitusele „Valgusele sarnane valgus”. Foto: Paul Kuimet

Vaade näitusele „Valgusele sarnane valgus”. Foto: Paul Kuimet

„Valgusele sarnane valgus 2” jätkab valgusmälu ja valguse identiteedi uuringuid, võttes seekord fookusesse päevavalguse. Päevavalgus on igapäevane, ilmne, bioloogilise elu alus, usaldusväärne ja regulaarne, kõikesaatev. Näitus soovib anda vaatajale võimaluse keskenduda selle valguse olemasolule, teadvustada selle võib-olla kordumatut identiteeti.

Pühapäeval, 17. septembril kell 16 toimub näitusel ringkäik koos kunstnike Kirke Kangro ja Jacob Jesseniga. Reedel, 6. oktoobril kell 18 saab aga kuulata füüsiku Heli Lukneri loengut. Heli Lukner on füüsik, õppejõud ja teaduse populariseerija. Oma teadustegevuses keskendub ta ülilühikeste valgussähvatuste vormimisele ja mõõtmisele. Lisaks on ta ka teadusvõistluse Rakett69 kohtunik, füüsika aabitsa „Füübits” autor ning 2017. aasta Noore teadlase eripreemia laureaat.

Kirke Kangro on installatsioonikunstnik, kelle loomingut iseloomustab kontseptsiooni ülesehitamine detailitajule, samas on tema teosed formaadilt väga eriilmelised ja teemade spekter lai. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (skulptuur ja interdistsiplinaarsed kunstid), tegutsenud kunstnikuna alates 2000. aastate keskpaigast ning kureerinud rahvusvahelisi näitusi alates 2007. aastast. Ta on olnud EKA installatsiooni ja skulptuuri osakonna professor ning hetkel töötab samas vabade kunstide teaduskonna dekaanina.

Jacob Jessen on Kopenhaagenist pärit kunstnik, kes töötab peamiselt installatsiooni ja audiovisuaalse kunstiga. Ta uurib oma loomingus registreid ja fenomene, mis raamistavad meie eksistentsi, kuid mis jäävad väljapoole meie sensoorset tajuulatust. Jacob lõpetas 2009. aastal Taani Kuningliku Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna. Ta on õpetanud külalisprofessorina Eesti Kunstiakadeemias ning on hetkel Trondheimi Kunstiakadeemia materjali- ja ruumipõhiste praktikate osakonna professor. Lisaks on ta üks kuraatorite kollektiivi Toves eestvedajatest.

„Valgusele sarnane valgus 2” jääb avatuks 15. oktoobrini.