Sellest pealinna tuiksoonel tegutsevast nostalgiahõngulisest baarist ja kooskäimiskohast on pea igaühel rääkida oma lugu, ent vähesed teavad selle kolme põlvkonda siduva perekonnaäri tagamaid.

Foto: Ken Mürk

Foto: Ken Mürk

Oma suurepärase asukoha ja külastajasõbraliku hinnaklassiga tõmbab Kolm Lõvi ligi väga mitmekesist seltskonda. Baari keskel asuv striptiisipost on epitsenter, mille ümber tiirleb nii slaavi kaunitare, Kalamaja hipstereid, pealinna turiste kui ka viimaseid kauboisid. Eriliseks maiuspalaks on aga saali seinamaalingud, millel lamavad täies hiilguses kolm loomade kuningat.

Lõvide baarikülalistele langetatud pilk on ühtaegu uhke ja andestav. Nad vaatavad üle kleepuvatele laudadele toetatud väsinud peade otse kauguses haljendavasse savanni. Need maalid sündisid veel enne protsendikunsti esiletõusu, enne kui kaubanduskeskused hakkasid täituma hipsterlike muraalidega või Võru magalarajoonidesse lasti lahti Navitrolla kõrbeelukad. Need lõvid on tolliametnik Rousseau’ ja apostel Markuse kaaslased, nad on Eesti vapp ja „Lõvikuningas” – kättevõidetud ja petlikud unelmad. Minus küpses unistus kohtuda kunstnikuga, kes sellised elukad maalis.

Niisiis küsisin ühel novembrikuisel hilisõhtul leti taga talitavalt baaridaamilt, kust leiaksin nende lõvide autori. „Aga see olen ju mina!” naeratas ta. Sealsamas saigi Ljubaga kohtumine kokku lepitud.

Kolm Lõvi on perekonnaäri, mida veavad ema Alla (paremal), tema mees Aleksandr (keskel), nende tütar Ljuba (vasakul), Ljuba õde Aljona ja poeg Vladislav. Foto: Ken Mürk

Kolm Lõvi on perekonnaäri, mida veavad ema Alla (paremal), tema mees Aleksandr (keskel), nende tütar Ljuba (vasakul), Ljuba õde Aljona ja poeg Vladislav. Foto: Ken Mürk

Astroloogiline kokkulangevus

Paar nädalat hiljem ajan juttu Alla ja Ljubaga, ema ja tütrega, kes on mõlemad nii baari asutajad kui ka töötajad. Kolm Lõvi on puhtal kujul perekonnaäri, praegu töötab seal suisa kolm põlvkonda: Alla oma mehe Aleksandriga, nende tütar Ljuba, tema õde Aljona ja Ljuba poeg Vladislav.

Baari nimi ongi tuletatud pereliikmete sünniaegadest: „Alla on tähtkujult Lõvi, isa on Lõvi tähtkujust, õde on – no otsustasimegi siis nimetada Kolmeks Lõviks. Alguses mõtlesime selle välja ja alles siis tuli pähe, et Eesti vapil on ju ka kolme lõvi kujutatud! Kui läksime baari nimetust registreerima, siis küll pisut muretsesime, kas lastakse läbi, aga lasti.” Juhuse tahtel on ka baaris muusikat mängiv DJ ja üks baarmenitest horoskoobi järgi Lõvid.

Kolme Lõvi privaatruum. Foto: Ken Mürk

Kolme Lõvi privaatruum. Foto: Ken Mürk

Seinamaalingud said tehtud juba nimevalikust lähtuvalt. Kunstiinstituudis maalikunsti õppinud Ljuba käe all valmisid need kiiresti – nädala-kahe jooksul. Abimaterjalideks olid pildid entsüklopeediast. Loodusmaal ongi Ljuba lemmikžanr ja üks tema lemmikkunstnik on vene klassik Ivan Šiškin, kelle kuulsaim teos on ju samuti metsloomatrio.

„See on juba nii vana maal,” naerab Alla. „Võib-olla tahaksimegi midagi uut mõelda, ümber teha, aga ei tea ju, kui kaua see koht siin üldse püsib. Ja seni, kuni on – las olla niimoodi!”

Kultuslik striptiisipost. Foto: Ken Mürk

Kultuslik striptiisipost. Foto: Ken Mürk

DJ-puldi kõrval on veel pisike „privaatruum”. See on tuba, milletaolisi nähakse unenägudes! Ruumi seinu katavad maast laeni kollaste tulpide väljad. Kõik ülimalt detailselt maalitud ja ruumi pisikesele pindalale vaatamata seintel sinetavasse kaugusesse laiuvad. Keskmisel seinal lebab tulpide keskel rauge leopard – Wiiralti kaskede vahel lamava tiigri mõtteline kaaslane. Laelambi ümbert hargneb läbipaistvast vuaalist baldahhiin kambri nurkadesse. Väikese ruumi keskele mahuvad täpselt üks ümar laud ja mõned toolid, mille ääres Šeherezade saab oma muinasjutte vesta.

Mõni Kolme Lõvi saalikujunduselement on hoopis praktilist laadi, näiteks palmikujulised kleebised hoiavad piki ruumi seina jooksvate peeglite klaasi möödasõitvate trammide värinas purunemast.

Kirju klientuur ja vilgas seltsielu

Ehkki Kolme Lõvi soovitatakse tihti just 90ndate nostalgia otsijatele, on baar asutatud siiski juba uuel aastatuhandel. Asutuse sünnipäevaks on 11. august 2001. Viiel esimesel aastal tähistati sel päeval ka baari sünnipäeva, toimusid baari missi ja misteri valimised. Kandidaadid pidid laulma ja tantsima, võitja valis publik. Lisaks isevalmistatud kroonidele olid auhindadeks šampanja, kommikarbid, suveniirike ja eraldi laud baari nurgas.

Muutuvad ajad ja klientuur pole baari puutumata jätnud: kui varem oli baar avatud ka päevasel ajal, pakkus päevapraadi ja suuremat toiduvalikut, siis nüüd on jäädud öötundide juurde ja menüüs on lisaks jookidele veel lihtsamad sakuskad. Eriti minev kaup on baariletil troonivad kiluvõileivad munaga. Ehkki Telliskivi lähedus ja sealne toidukohtade küllus on oma mõju avaldanud, ei saa hommikuni kestvate diskode, striptiisipostiga varustatud tantsupõranda ja südamliku teeninduse vastu ka kiiresti arenev hipsterilinnak.

Alla arvab, et baari tegutsemisaja jooksul on klientuur vast juba viis korda vahetunud: „Käivad-käivad ja – hopp! – juba tulevad täitsa teised näod. Ja nii iga kolme-nelja aasta tagant. No seda paneb ju tähele.” Seda enam on rõõmu, kui mõni vanematest klientidest taas Kolme Lõvi külastama satub. „Alles paar nädalat tagasi tuli üks paarike Soomest, et vot, see on koht, kus me kunagi tutvusime. Nüüd on neil juba kaks last ja puha,” jutustab Ljuba.

Kolme Lõvi üks populaarsemaid sakuskasid on kiluleivad munaga. Foto: Ken Mürk

Kolme Lõvi üks populaarsemaid sakuskasid on kiluleivad munaga. Foto: Ken Mürk

Baaril on ka oma kultuurilooline väärtus, sest just siin toimusid kodumaiste krimisarjade „Viimane võmm” (2014–2016) ja „Siberi võmm” (2016–2018) võtted. Baar valitigi võttekohaks just põhjusel, et see asub vanas ajaloolises majas. Ljubalt küsitakse ikka, kas tema ongi sarjas nähtud baaridaam Rita.

Baari üks eripära on kindlasti ruumi keskel trooniv striptiisipost. „Striptiisi ei ole meil siin tehtud enam aastaid. Koristasime isegi posti ära, aga kliendid palusid tagasi panna. Ütlesid, et nii lõbus on selle ümber keerutada, palun pange tagasi! No ma siis panin. Tantsujut vsje!” lisab Alla energiliselt.

Foto: Ken Mürk

Foto: Ken Mürk

Uurin lõpetuseks, mis võib olla Kolme Lõvi pikaealisuse saladus. „No see on meile kodubaar, nagu kodu. Ja kliendid suhtuvad ka sellesse hästi. Tulevad ja meenutavad, mida siin on kunagi tehtud. On selline soe suhtumine,” arvab Ljuba. „Konkurente on siin praegu oi kui palju! Aga me ei pööra neile isegi tähelepanu,” lisab Alla. Tellitud reklaami pole juba aastaid tehtud – koha kuulsus ja soovitused levivad suusõnaliselt piisavalt tõhusalt. Baari klientuur on väga kirju, aga kõige toredamad olevat ikkagi „meie kohalikud eestlased”, kiidab Ljuba. „Nad tulevadki siia just puhkama, tantsima ja lõbutsema. Nendega ei ole probleeme, nad ei kisu kellegagi riidu või midagi sellist. Tulevadki lõõgastuma ja kõik.”

Foto: Ken Mürk

Foto: Ken Mürk

Ave Taavet on Kolme Lõvi püsikunde.