„The Night Of” (2016–…,USA). Autorid Richard Price, Steven Zaillian, osades John Turturro, Riz Ahmed, Bill Camp, Payman Moaadi jt.

Advokaat John Stone’i kehastav John Turturro ja Nasiri osatäitja Riz Ahmed. Kaader sarjast

Advokaat John Stone’i kehastav John Turturro ja Nasiri osatäitja Riz Ahmed. Kaader sarjast

„The Night Of” on värske kaheksaosaline teleseriaal, milles ühel saatuslikul ööl pärast kohtumist võõra naisega ärkab 23–aastane Nasir Khan tema juures ning avastab, et naine on surnuks pussitatud. Sellest hargneb lahti põhjalik sotsiaaleetiline kohtudraama, milles Nasir on peamine kahtlusalune toimepandud mõrvas ning kus avanevad ükshaaval USA õigussüsteemi küünilisemad tahud.

Sari on toonilt tume, vihmane, öine. Seda veab realism, mis on mudaselt maalähedane, kuid samas ka tugeva sümboolse keelega. Detailid on hoolikalt paika pandud, ning vaatajal on parajalt vihjelist materjali, mille üle oma mõtteis arutleda. Seriaali lahtirullumine toimub aeglaselt ja annab vähe lootust rõõmsaks lahenduseks. Korduvalt tõstavad pead halvad eelaimdused, mida loeb välja võrratust kaameratööst ja kaadrite kompositsioonist.

Tegelased selles seriaalis on sügavalt inimlikud: problemaatilised, ebatäiuslikud, mitte alati meeldivad, aga mitte ka tingimata hukkamõistu väärivad. Nasir, kes on sarja sõlmituse tuumaks, kannab endas omaette pagasit, mis jääb algul vaatajale nähtamatuks. Nasiri loo käik viib vaatajad aeglaselt vägagi ebamugavatesse olukordesse – tekivad kahtlused ja küsimused, aga poolehoid tema vastu jääb siiski alles (kuigi seda poolehoidu ei suruta ühestki otsast vaatajale peale – vastupidi – seda pannakse just alatasa proovile).

Riz Ahmed, kes mängib Nasiri, viib meid koos oma karakteriga läbi vägagi muljetavaldavast transformatsioonist. Meil tekib võimalus kogeda peategelase õudusunenägu, kuni tekib koguni kahtlus, kas see enam ongi unenägu – see lugu tundub täielikult üle võtvat tervet Nasiri elu, mistõttu kerkivad ka tema sees esile põhjalikud konfliktid ja muutused. Ahmed mängib tugevalt kandvat rolli, mis hoiab sarja lippu kõrgel.

Teine oluline tegelane, Nasiri advokaat John Stone, keda mängib suurepäraselt John Turturro, on samuti sügavalt problemaatiline ja isegi tragikoomiline. Tema isiklike probleemide kõrvutamisel sarja peateemaga sünnivad põnevad tõlgendusvõimalused, mis aitavad toimuvat lahti mõtestada.

Tema tegelase siirad püüdlused jõuda tõeni pakuvad suurt lohutust – olgugi, et sarjas on tal advokaatide seas võrdlemisi halb maine. Üks huvitav detail Stone’i juures on tema raskekoeline ekseemiprobleem. Asjaolu, et ta sellega alatasa ühe arsti juurest teise järgmise juurde läheb, kunagi lõplikku lahendust leidmata, lisab Turturro tegelasele omamoodi kafkaliku nüansi, mis ka ülejäänus seriaali kompositsioonis vaikimisi kummitab.

Eelmainitud näitlejatööd on aga võimalikuks tehtud suurepärase stsenaariumiga, mis, nagu mõlemad esiletoodud näitlejad on intervjuus öelnud, aitas neil kergelt karakterisse sisse elada. Lisaks sellele viidi osatäitjad võteteks New Yorgi vihmasesse ja öisesse reaalsusesse, sealhulgas isegi vanglasse, et filmida erinevaid stseene.

Kuigi sari esitleb mitmeid küsitavaid tahke USA õigussüsteemis, meedias ja lõppkokkuvõttes ka massimentaliteedis, ei sööda ta vaatajale otseselt ette mingeid vastuseid ega mõista ka ühegi karakteri üle kohut. Tõsi küll, sarja loos just kohtumõistmisega tegeletaksegi, aga sari ise pürgib just ideaalse õigussüsteemi neutraalsuse poole, kus esitatakse argumente karakterite poolt ja kahjuks, jättes kohtunikutöö, nagu äsja öeldud, just vaatajale. Emotsionaalne rännak, millest „The Night Of” meid läbi juhatab, on sünge ja raske – aga igal juhul katsumust väärt.