Pole saladus, et maailmakuulsate vene brändide hulka kuulub ka teatrikunst. Festival „Kuldne Mask Eestis” esitleb 5.-17. oktoobrini Tallinnas, Tartus, Narvas ja Sillamäel viimaste hooaegade parimaid vene teatrilavastusi, mis on jõudnud Venemaa kõrgeima professionaalse teatri preemia „Kuldne Mask” laureaatide hulka.

Pjotr Fomenko Teatri etendus „Suveöö unenägu”. Foto: press

Pjotr Fomenko Teatri etendus „Suveöö unenägu”. Foto: press

Festivali avab Saša Pepeljajevi lavastus „Café „Idioot”” (Teater Moskva Ballett) Fjodor Dostojevski romaani motiividel. Eelmisel aastal parima kaasaegse tantsu laureaadiks valitud töö on suunatud laiemale auditooriumile, mida on huvitav vaadata mitte ainult modernse balleti fännidel, vaid kõigil, kes on avatud uutele vormidele ja klassika vabale interpreteerimisele.

„Suveöö unenägu”, mida esitab Pjotr Fomenko Teater, märgiti möödunud aastal samuti „Kuldse Maskiga” kui hooaja parim lavastus. See üllatab teatrimaagiaga isegi neid, kes vahetevahel saalis igavlema kipuvad. Makedoonlasest lavastaja Ivan Popovski segab julgelt omavahel kokku salapärase romantilise tooni ja avaliku iroonia, teatraalsuse ning tõelise kire.

Festivali eriprojektiks on kaasaegse ooperi „Doktor Haass” Euroopa esietendus Moskva teatrilt Helikon-Opera. Ooperi on kirjutanud noor helilooja Aleksei Sergunin kaasaegse kirjaniku Ljudmila Ulitskaja libretole. Muusikalise külje pealt uuenduslik (džäss, barokk-muusika, punk-rokk, minimalism) ooper jutustab tuntud saksa arsti ja filantroobi elust Venemaal 19. sajandil.

Sillamäel toimub 14. oktoobril ka Helikon-Opera solistide gala-kontsert, kus esitatakse populaarseid ooperi- ja operetiaariaid, romansse ja laule. Samal päeval etendub seal ka interaktiivne lasteetendus „Sammude muusika” – kaasakiskuv vaatemäng ja tegevus, kus lapsed saavad teada, kuidas multifilmi helindatakse. Lasteetendus toimub ka 15. oktoobril Nukuteatris.

Festivali lõpetab Estonias 16. ja 17. oktoobril etenduv Moskva Majakovski-nimelise teatri „Vene romaan”, mille lavastajaks Mindaugas Karbauskis. Sellel aastal sai etendus peaauhinna parima suurvormilise lavastuse, dramaturgi ja naisosatäitja kategoorias. „Vene romaan” on pühendatud Lev Tolstoi abikaasale ning tegemist on vene psühholoogilise teatriga, mis on meeltmööda traditsioonide austajatele.

Kõik etendused toimuvad sünkroontõlkega eesti keelde.

Lisainfot leiad Kuldse Maski kodulehelt.

Esilehel Moskva Balletti etendus „Café „Idioot””. Foto: press