Täna, 19. veebruaril kell 19.00 näidatakse Kumu auditooriumis üht esimestest dokumentaaldraamadest filmikunsti ajaloos. Nõiakunsti, deemonite ja eksortsismi ajalugu ja mütoloogiat käsitlev „Häxan” püüab luua tõetruud pilti keskajal valitsenud paganlikest kultuuriilmingutest ja nõiakunstiga seotud uskumustest.

Benjamin Christensen põrguvürstina

Benjamin Christensen põrguvürstina

Deemonite ja nõidade kujutamine on filmis suisa nii lennukas, et varjutab selle ajaloolised taotlused. Omal ajal vallandas materjal sedavõrd suure pahameeletormi, et enne esilinastust tuli teha teoses olulisi kärpeid. Ometi on film Skandinaavia tummfilmitööstuse üks esimesi edukaid tooteid ning möödapääsmatu kogu filmikunsti ajaloo kontekstis.

Filmi autor Benjamin Christensen (1879–1959) sündis Taanis Jüütimaal ning „Häxanit” (1922) peetakse tema parimaks filmiks. Ta tegutses ka stsenaristi ja näitlejana nii filmides kui teatrilaval. Häxanis võtab Christensen saatana rolli.

Pahalased ekraanil elustab endaloodud helitaustaga hispaania trio Caspervek, kes ühendab keskaegse muusika kaasaegse tõlgendusega ning lisab filmistoimuvat võimendavaid helisid. Caspervek Trio on hispaania instrumentaalansambel, mis tegutseb muusika ja visuaalsete kunstide kokkupuutealal ning on pühendunud tummfilmide helindamisele, esinedes filmifestivalidel, klassikalise muusika kontsertidel ning alternatiivmuusika festivalidel. Trio instrumentide hulka kuuluvad klaver, kitarr, trummid ja viiul.