Neljapäeval, 6. veebruaril algusega kell 18.00 esitletakse Kumu Kunstimuuseumis eksperimentaalset kirjandusteost „0lematute Raamatute Antoloogia”, mis on eesti ja inglise paralleelkeeles, andes nii rahvusvahelise mõõtme kohalikule radikaalsemale kirjandusele.

Antoloogia vihikud

Antoloogia vihikud

„0lematute Raamatute Antoloogia” ilmub kasseti kujul ning koosneb seitsmeteistkümnest erinevast köitest kokku kahesaja viiekümnel leheküljel. Kassetikarbis on enam kui 30 875 sõna ning palju illustratiivset materjali. Raamatut trükiti kokku 2000 tükki ja see on 210 mm kõrgune.

Antoloogiasse koondatud teostes esitlevad kaheksateist autorit oma
versioone olematutest raamatutest. Kõik autorid on eksperimentaalse kirjanduse taustaga, nende hulgas menukad Valdur Mikita ning Paavo Matsin, legendaarsed Erkki Luuk ja Kaarel Kurismaa, salapärased Andreas W ning Triin Tamm. Antoloogiasse on koondatud vaid selleks otstarbeks kirjutatud uustekstid, muuhulgas ilmub seni pikim eesti keeles kirjutatud palindroom: 1243 tähemärki Salmo Salarilt.

Antoloogia koostaja Kiwa resümeerib saatesõnas olematute raamatute olevat ajalugu ning Aare Pilv juhib avateoses tähelepanu Wittgensteini leiutatud uuele köitmisviisile – majaköitele. Uueks kohaliku identiteedi mõtestajaks tõusnud Valdur Mikita sooritab muinasdroonil vaatluslende, kaaslaseks Eesti üks tuntumaid kunstnikke Marko Mäetamm. Triin Tamm kõpitseb raamatuteta pühenduste keelt ning Andreas W uurib vaid talle omasel viisil, mis oleks, kui jätaks kõik kirjutamata. Chanel Dior ja Sven Vabar võtavad ette psühhogeograafilised ekspeditsioonid, uurimaks prufeenikute olemisviisi ning vertikaalsete viirastuste hierarhiaid. Perifeeria ja pingealade kaardistaja Aune Ainson võtab liha luubi alla ja Barthol Lo Mejor näitab, kuidas släng raamatu olematuks muudab. Legendaarse kirjandusrühmituse 14NÜ asutajaliige, mullu „Sinise kaardiväega” masside lemmikuks saanud Paavo Matsin nendib, et vaenlane ei jõua kunagi põhja välja. Kaarel Kurismaa uurib väikeste masinate hingeelu, Kaspar Jassa lehitseb kasutamata kirjandust, Jaak Tomberg postuleerib inimest, kellel jääb puudu raamatust ning eesti progressiivse kirjanduse ikoon, neurolingvistikadoktor Erkki Luuk paljastab lõpuks ometi, kes on uhvutiv klõps.

Kogumikus teevad kirjandusdebüüdi Celer Tambre, Salmo Salar ja Gennadi S. Klein. Tambre vaatleb keha olematuid kujutlusi ning Salmo Salar tõdeb, et olustikudraamal ei tohiks vajaka jääda palindroomidest. Kohtla-Järve päritolu Gennadi S. Klein nihestab psühhoosi baasparameetreid.

„0lematute Raamatute Antoloogia” /„The Anthology of Non-Existent Books”
Koostaja: Kiwa
Kujundaja: Tuuli Aule
Tõlkija: Annika Laas
Toimetaja: Jaak Tomberg
paranoia publishing group ltd. 2014