23. jaanuaril avatakse Tartu Kunstimuuseumis muuseumi direktori Rael Arteli kuraatoriprojekt „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?”, kuhu on oodatud kaasa mõtlema kõik muuseumi käekäigu vastu huvi tundvad kunstihuvilised.

Kunstnik Kristi Kongi teostamas maaliinstallatsiooni „Kompvekitehas" Tartu Kunstimuuseumis. Foto: Marika Agu

Kunstnik Kristi Kongi teostamas maaliinstallatsiooni „Kompvekitehas" Tartu Kunstimuuseumis. Foto: Marika Agu

Näitus on avalöögiks rõhuasetuste muutumisele muuseumi näitusepogrammis ning selle eesmärk on algatada laiemat arutelu teemal, milline peaks olema tänapäevane kunstimuuseum, millist rolli ühiskonnas täitma, kuidas toimima, kellele ja mida pakkuma. Näitus ulatub läbi kolme korruse, selles osaleb oma töödega 15 kunstnikku Eestist ja mujalt. Lisaks on näitusesse integreeritud alaprojektid Tartu Kunstimuuseumi kullafondist ning muuseumi trükiste graafilisest disainist läbi aegade. Näitusega kaasneb giid-kataloog-töövihik, mis avab projekti „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?” tagamaid ja eksponeeritud teoste ja alaprojektide taustu.

„See näitus on kindlasti erandlik väljapanek, sest kui kunstimuuseumilt oodatakse eelkõige oma kogude vahendamist ja mõtestamist, siis sel korral tekkis vajadus võtta aeg maha ja pöörata tähelepanu institutsioonile endale. Tulemusrikkam on teha seda aga kollektiivselt, kaasates töösse ka kogukonna ja kõik huvitatud pooled. Antud näitust võikski käsitleda kui töövahendit või diskussiooniplatvormi, et vaadata kriitiliselt üle oma eksistentsi alused ning revideerida normiks muutunud toimimispõhimõtteid. Kuraatorina soovin, et näitus kujuneks omamoodi laboratooriumiks, kus püütakse muuseumikontekstis ettetulevatele probleemidele üheskoos lahendusi leida,” rääkis Tartu Kunstimuuseumi juht Rael Artel.

Ühelt poolt on „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?” väga isiklik näitus, mis reflekteerib muuseumi juhi kogemusi, mõtteid ja tundeid seoses muuseumiinstitutsiooni ja selle igapäevaelu kõige erinevamate aspektidega. Teisalt aga uurib läbi kolme korruse ulatuv väljapanek, mis kombineerib Tartu Kunstimuuseumi kogusid ja kaasaegset kunsti, ühe keskusest eemal asuva kunstimuuseumi toimimisloogikat, keskendudes küsimustele, mille üle diskuteerivad arvatavasti paljud muuseumi- ja kunstihuvilised.

„Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?” lähtub teravast vajadusest see muuseum uuesti leiutada – me ei saa enam minna edasi nii nagu vanasti, sest kogu maailm muuseumi ümber on muutunud alates riigikorrast ning lõpetades muuseumi- ja kunstiväljal ning visuaalkultuuris laiemalt toimunud arengutega. Ka ei saa me toimida nii nagu Kumu või mõni teine pealinnas asuv suur muuseum, sest me ei tegutse samas kontekstis. Seega tuleb see muuseum uuesti mõtestada ning leida lahendused, mis sobivad enim antud aega ja ruumi ning võtavad maksimumi neist vahenditest ja võimalustest, mis meil praegu kasutada on. Ühesõnaga – tuleb leiutada 21. sajandi muuseum.

Näitusega kaasneb giid-kataloog-töövihik, mis avab projekti „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?” tagamaid ja eksponeeritud teoste ja alaprojektide taustu. Trükise kontseptsiooni autor ja toimetaja on Rael Artel, tekstide autorid Marika Agu, Rael Artel, Mare Joonsalu ja Hanna-Liis Kont, kujundaja Jaan Evart. Näitusega kaasnevad giidituurid ja vestlusringide programm.

Näitus jääb avatuks kuni 9. märtsini.

Tartu Kunstimuuseumi 2014. aasta näituseprogrammi vaata siit.