1. ja 2. novembril saab Kumu auditooriumis vaadata tummfilme Soome eksperimentaalbändi Cleaning Women kontserdi saatel. Linastuvad haruldane Nõukogude Liidu ulmefilm „Aeliita” ning pereprogrammis Ameerika legendaarsete ja armastatud koomikute lühifilmid.

Kaader filmist „Aeliita - Marsi kuninganna”

Kaader filmist „Aeliita - Marsi kuninganna”

Reedel, 1. novembril kell 19.00 tuleb esitusele Vene kinopioneeri Jakov Protazanovi kahetunnine film „Aeliita – Marsi kuninganna” (1924), mis põhineb tuntud kirjaniku Aleksei Tolstoi samanimelisel romaanil. Filmis kujutatakse tollaegaset Moskva eluolu, fantastikasugemetega planeeti Marss ning Nõukogude inseneri lendu punasele planeedile. Linateost hinnatakse eelkõige konstruktivistlike stseenikujunduste ja kostüümide poolest, mis on mõjutanud hilisemat filmiklassikat nagu Fritz Langi „Metropolis”. Tänase publiku seas vähenähtud „Aeliita” oli algselt ülipopulaarne, kuid langes hiljem ametlikust soosingust ja jäi kuni Nõukogude Liidu lagunemiseni varjule.

„Tahtsime tuua linateose sellesse sajandisse ja levitada selle revolutsiooniideed kõigi maailma filmi- ja eksperimentaalmuusikasõprade seas,” põhjendab Cleaning Women, miks nad on andnud kaasaegse helitõlgenduse just sellele filmile. „Meie eesmärgiks oli luua filmi uskumatust futuristlikust narratiivist ja kujundikeelest inspireerituna hüpnootiline, rütmiline ja originaalne seade.”

2. novembri pärastlõunal kell 14.00 linastuvad lühikomöödiad Ameerika tummfilmi kuldajastust, milles astuvad üles tuntud koomikud Buster Keaton („Üks nädal”, 1920), Laurel & Hardy („Vabadus”, 1929) ning Charlie Chaplin („Kaadri taga”, 1916). Filmid esindavad slapstick-komöödia žanrit, mida iseloomustab farsi piirile lähenev liialdatud ja energiline tegevustik. Valitud filmid tutvustavad sajanditaguse Ameerika kino silmapaistvamaid komödiante. Kontsert on suunatud eelkõige lastele ja peredele.

Soome eksperimentaalbänd Cleaning Women tegutseb kontsertide andmise kõrvalt juba kümme aastat ka tummfilmimuusika valdkonnas, astudes üles rahvusvahelistel filmifestivalidel. Kollektiiv on lähedalt seotud ka kujutava kunstiga, esinedes kontsertidega kunstimuuseumides ning installatsioonide ja kineetiliste skulptuuridega näitustel. Bändi muusikat on liigitatud nii punk-jazz’iks, industriaalrokiks kui ambient-teknoks. Unikaalse helilaadi on nad saavutanud majapidamistarvetest valmistatud muusikainstrumentide abil, mis on bändile ka nime andnud. Eestis esines kollektiiv möödunud suvel Patarei Kultuuritolmul ning eelmisel aastal kinos Artis „Metropolise” live’iga.

Filmid on inglis- ja eestikeelsete tiitritega.