Täna, 28. jaanuaril kell 18.00 tutvustatakse Kumus rahvale Liina Siibi 2013. aasta teost „Saarema valss” näituselt „Jutustades lugusid”. Tunnustatud eesti kaasaegne kunstnik Liina Siib on loonud Kumu viienda korruse galeriisse ruumiinstallatsiooni, mis jutustab vaatajale „Saaremaa valsi” loo. Teose tähendust tutvustab huvilistele kunstiteadlane Ragne Nukk.

Foto: Kumu

Foto: Kumu

Liina Siib kirjutab teose kohta nii: „Saaremaa valss pärineb sõjajärgse stalinismi aastatest ja on Raimond Valgre üks viimaseid kompositsioone. Georg Otsa salvestuses sai sellest hitt nii Eestis, Soomes kui Venemaal.

Debora Vaarandi kirjutatud sõnad jutustavad loo romantilisest kohtumisest heinamaal lühikesel valgel ööl juunikuus. Kuigi laul ise on endiselt populaarne, mäletavad või teavad vähesed, et selle salmid on võetud pikemast Vaarandi luuletusest, kus ta jutustas ja tähistas esimesi sotsialistlikke talguid Saaremaal 1946. aastal. Peale selle komponeeris Valgre algselt laulu minoorses võtmes, aga see töödeldi ümber mažoori optimistlikuma meelsuse ja ametliku heakskiidu tõttu. Saaremaa valsi muusikavideo kombineerib neid erinevaid Valgre meloodia versioone. Segades omavahel dokumentaalseid allikaid lavastatud stseenidega ja salvestatud Saaremaa ühes hinnatud spaas, viib see vaatajad reisile Eesti nõukogudekultuuri algusaegadest hedonistliku postsovetliku neoliberaalse tarbimiskultuuri juurde ja tagasi.”

Muusikavideo, seinaleht ja ruumiinstallatsioon uurivad koos, kuidas populaarsed naudingud võimaldavad luua halle alasid, mis koosnevad ideoloogia pähetagumisest, konformismist, meelelahutusest, õõnestamisest ja vastupanust.

Siibi „Saaremaa valssi” saab vaadata veel viimaseid päevi Kumu 5. korruse näitusel „Jutustades lugusid”: näitus on avatud 1. veebruarini.

Üritus toimub Kumu sarjas „Ühe teose lugu”.

Kumu publikuprogrammidega tutvu siin.