Neljapäeval, 19. veebruaril jõuab Vaba Lava selle hooaja kuraatorprogrammi raames publiku ette Eesti pimedate ja vaegnägijate teatri Terateater tempokas pimedate-teemaline lavastus „Kes kardab pimedat?”.

Foto: press

Foto: press

Näidendi kirjutas tunnustatud näitekirjanik Martin Algus. Lavastajaks on Terateatri kunstiline juht Jaanika Juhanson ning laval ja häältena osalevad lavastuses 13 pimedat, vaegnägijat ja nägijat harrastusnäitlejat Terateatrist.

Martin Alguse näidend on nelja noore pimeda inimese kibepöörane ja seikluslik suhtedraama, mis on kirjutatud just nimelt käesolevat koosseisu ning lavastust silmas pidades. Teksti kirjutamisel on olnud inspiratsiooniks dokumentaalne materjal – pimedate inimeste blogid, intervjuud, vestlusringid.

„See on lugu vabanemisest, lendutõusust, oma unistuste poole liikumisest,” avab lavastaja Jaanika Juhanson lavaloo sisu. „Mitmest noorest pimedast inimesest, kelle elus on ühel või teisel moel pöördeline punkt. Aga ühtlasi saavad lavastuses vastuse nii mõnegi nägija küsimused, kuidas ikka täpselt pime inimene elab ja toimetab. Ehk saavad tuulutatud mitmedki ühiskonnas levinud hirmud ja müüdid, mis pimedate kohta liikvel.”

Lavastuse funktsionaalne ja karm, pimedatest ja vaegnägijatest harrastajate vajadusi arvestav kujundus on loodud lavastuskunstnik Sander Põldsaare poolt ning valguskujunduse lõi lavastaja pikaajaline kaaslooja, valguskunstnik Priidu Adlas Vabalt Lavalt. Lavastuses kasutatakse kahe pimeda muusiku – Jakob Rosina ja Andre Louis’ (Suurbritannia) heliloomingut.

Etendustega kaasneb ka tasuta lisaprogramm: pärast 20. veebruari etendust toimub loojate-esitajatega lavastuse arutelu ning 26. veebruari päeval saavad huvilised koolituspäeval „Pime päev” ja seminaril „Pime kultuur” ülevaate pimeda inimese elu-olust. Pärast viimast etendust, 27. veebruaril on pääsmega võimalik osaleda elamusõhtul „Pime pidu”.

Lavastust mängitakse sel hooajal ainult viis korda – 19., 20., 25., 26. ja 27. veebruaril.

Lisainfot etenduse kohta leiad siit.