Uute koreograafide sarja PREMIERE kaheksas aastakäik toob alates 10. veebruarist Sõltumatu Tantsu Laval publikuni Joanna Kalmu ja Sylvia Kösteri debüütlavastused „Débutante” ja „Star”.

Sylvia Köster. Foto: press

Sylvia Köster. Foto: press

PREMIERE’ile valitakse igal aastal osalema kaks koreograafi, kes toovad suure publiku ette oma esimese tantsulavastuse.

Joanna Kalm tõstatab lavastuses „Débutante” küsimuse, kuidas esitleda tundmatut kunstnikku. Kas luua selleks pakend ja bränd ning mis saab sel juhul loomevabadusest? Või on targem end selles absurdsuses alasti kiskuda?

Joanna Kalm on kunstnik, kelle huvi- ja tegevussfääris on koreograafia, fotograafia, kirjandus ja blogimine. Ta on lõpetanud Tallinna Ülikooli koreograafia bakalaureuseõppe ja Londoni Kaasaegse Tantsukooli diplomiprogrammi. Joanna on tagasihoidlik ekspressionist, keda huvitab argiste ja harjumuspäraste lainesageduste segamine tõsise absurdsuse abil. Talle meeldib leida kunstilist potentsiaali ja väärtust ootamatutest allikatest, olgu selleks vanaema garderoob, kellegi liiga energiline iseloom või maast leitud prügi. Hetkel huvitab teda uudsete situatsioonide ja keskkondade loome.

Sylvia Köster lavastusega „Star” toob lavale tihenenud gaasi ja gravitatsiooni jõul sündinud tähe. Star on sündinud. Süttib iha.

Sylvia Köster õpib Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas, olles end täiendanud Dresdenis Palucca tantsu kõrgkoolis ja Stockholmi teatri- ja filmikoolis (StDH). Ta tegeleb ennekõike tantsu, teatri, kehalise miimi ja filmi ühisosa mõtestamise ja piiride laiendamisega. Thalese kaevu kukkumise äpardusest teadlik olles püüab Sylvia tähti vaadates märgata, kuhu astub ja panna tähele ka elu enda ümber.

Varasemalt on PREMIERE püünele toonud tänaseks tunnustatud tantsukunstnikud Karl Saksa, Svetlana Grigorjeva, Arolin Raudva, Maarja Tõnissoni, Üüve-Lydia Toompere jt. Karl Saksa PREMIERE’i sarjas etendunud „Tšuud” nimetati 2010. aastal Eesti teatri aastaauhindade parimaks tantsulavastuseks. Svetlana Grigorjeva märgiti 2011. aastal PREMIER’i raames etendunud lavastusega „sõp rus est” Eesti Sõltumatu Tantsu auhinna aasta tulijaks ja Mari-Liis Eskussoni lavastust „vägisi” tunnustati 2014. aastal Eesti teatri aastaauhindade tantsulavastuste auhinna nominatsiooniga.

Etendused toimuvad Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval 10, 11, 17 ja 18.veebruaril ning 2. ja 3. märtsil. Lisaks saab lavastusi näha 22.veebruaril Tartus Genialistide klubis, 25. aprillil Viljandis TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia mustas saalis ja 26. aprillil Rakvere Teatris.

Loe lisaks Sõltumatu Tantsu Lava kodulehelt.

Esilehe fotol Joanna Kalm.